2023.08.02. 16:30
Természetvédelmi területté nyilvánították a szerkők fészkelőhelyét Mezőtúron
A természetvédelmi hatóság augusztus 15-ig természetvédelmi területté nyilvánította Mezőtúrnál a Hortobágy-Berettyó azon szakaszát, ahol szerkők fészkelnek.
Kormos szerkő
Fotó: Hajdú Tamás
A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálata idén is nyomon követte a fokozottan védett szerkő fajok fészkelését a Mezőtúr belterületét is érintő Hortobágy-Berettyó szakaszon. Ahogy arról az igazgatóság honlapján is beszámolt: június közepére nyilvánvalóvá vált, hogy az élőhely megfelel a kormos szerkők megtelepedéséhez, hiszen ekkor már 22 pár költését dokumentálták. Fattyúszerkők az idén kisebb számban jelentkeztek, összesen két pár jelenlétét regisztrálták.
Mindkét faj a vízfelszínen úszó hínárnövényzetre rakja szintén hínarakból összeállított fészkét, amelyek főként a tojásos időszakában vannak kitéve a hullámkeltés veszélyének. E tényező a vízen közlekedők körültekintésének hiányában a fészekaljak pusztulásához vezethet
– írta Nagy Gábor az igazgatóság oldalán.
A Természetvédelmi Őrszolgálat munkatársa bejegyzésében kiemelte: annak érdekében, hogy a vízi közlekedéssel érintett szakaszon e két fokozottan védett faj egyedei sikeresen tudjanak költeni, az igazgatóság kezdeményezte a terület átmenetileg természetvédelmi oltalom alá helyezését.
– A Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Kormányhivatal természetvédelmi hatósága határozatával augusztus 15-ig természetvédelmi területté nyilvánította a Hortobágy-Berettyó közúti hídja és a vasúti híd közötti szakaszát, valamint a vasúti híd fölötti 400 méteres szakaszát. A hatósági döntés az érintett területen korlátozásokat vezetett be a vízi közlekedés vonatkozásában, miszerint a maximális sebesség az 5 kilométer per órát nem haladhatja meg, valamint többek között a vízi technikai sportok (pl.: wakeboard, vízisí, stb.) űzését hatósági engedélyhez köti – hangsúlyozta a szakember.
A szerkők egyébként fokozottan védett fajok, a kormos szerkő természetvédelmi értéke 250 000, a fattyúszerkő értéke pedig 100 000 forint.