2023.08.29. 13:59
Martfűnél áthelyezik a töltést és megújul a Tisza-tó védelmi rendszere is
Folyamatosan javul az árvízi biztonság a Közép-Tisza völgyében a nagyszabású vízügyi beruházásoknak köszönhetően. A Tisza vizének biztonságos levezetéséhez hozzájáruló munkálatok jól haladnak, idén be fejeződnek.
Harsányi Gábor műszaki igazgató számolt be a projekt részleteiről
Fotó: Mészáros János
Az Európai Unió és a magyar állam 7 és fél milliárd forintos támogatásával valósul meg több vízügyi igazgatóság összefogásában az „Árvízi biztonság növelése a Közép-Tisza völgyben” elnevezésű projekt.
Minderről kedden tartottak tájékoztatót Szolnokon, a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság székházában.
Az eseményen köszöntőt mondott Szalay Ferenc, Szolnok polgármestere, a projekt előrehaladásáról pedig Harsányi Gábor, a KÖTIVIZIG műszaki igazgatóhelyettese számolt be.
A beruház része a Tisza-tó védelmi rendszerének rekonstrukciója, Martfűnél a Tisza bal parti töltés áthelyezése, a Hortobágy-Berettyó bal parti árvédelmi töltés felújítása 13 kilométeren, a Tisza bal parti töltésének megerősítése közel 40 kilométeren, valamint a Hernád folyó műtárgyainak újjáépítése.
Martfűnél a Tisza bal parti töltésének áthelyezése szükséges mintegy 800 méteren, miután a folyó veszélyesen megközelítette a töltéslábat. A Tisza-tó védelmi rendszerének rekonstrukciója során a hullámverés elleni kőművek helyreállítása történik meg. Mindezt november végén be is fejezik.
Idegenforgalmi és védelmi jellege is lehet egy létesítménynek
Szalay Ferenc polgármester felidézte, mit élt át a térség a korábbi árvízveszélyek időszakában. Utalt rá, hogy Szolnoknál a legalacsonyabb és legmagasabb vízállás közti különbség 13 méter, ami önmagában is döbbenetes.
Mint mondta, Szolnokon a Tisza-parton egy olyan védvonal – támfal – épült meg, ami valódi biztonságot jelent, de a védekezés itt kapcsolódhat a városkép kialakításához is. Következő fejlesztésként a Zagyva-Tisza torkolat mentén a várkerülethez kapcsolódó támfal építését említette.