2023.08.09. 11:27
A szolnoki Holt-Tiszából helikopterrel mentették ki a magyar űrhajósjelölteket - videókkal
Háromnapos vízi kiképzésen vettek részt az asztronautajelöltek a szolnoki MH Kiss József 86. Helikopterdandárnál.
A magyar űrhajósjelöltek a szolnoki helikopteren útban az Alcsiszigeti Holt-Tisza felé
Forrás: Magyar Honvédség
Kiemelték az Alcsiszigeti Holt-Tiszából a Hunor-programba beválasztott négy űrhajósjelöltet, Cserényi Gyulát, Kapu Tibort, Schlégl Ádámot és Szakály Andrást. Ezzel zárult túlélő kiképzésük vízi része Szolnokon a közelmúltban. A háromnapos gyakorlatozásra a szolnoki MH Kiss József 86. Helikopterdandárnál került sor.
A HUNOR elnevezésű Magyar Űrhajós Program célja egy magyar kutatóűrhajós feljuttatása a Nemzetközi Űrállomásra, ahol csaknem egy hónapon át tudományos kísérleteket hajt majd végre. Az űrhajósjelölteket ez év március elején mutatták be a nagy nyilvánosságnak.
A négy kiválasztott jelölt között van Cserényi Gyula 33 éves erősáramú villamosmérnök, Kapu Tibor 31 éves űripari fejlesztőmérnök, Schlégl Ádám klinikai ortopédsebész és Szakály András 40 éves repülőipari-tervezőmérnök.
Miután a jelöltek áprilisban átestek a fizikai állapotfelmérésen, július közepén lezajlott a SERE elnevezésű túlélő kiképzésük egyhetes, szárazföldi része. A SERE (Survival, Evasion, Resistance and Escape) túlélésből, az ellenség elkerüléséből, ellenállásból, valamint kiemelésből álló komplex kiképzési rendszer. Ennek keretében az űrhajósjelöltek elsajátították a menedéképítés fortélyait, élelem-, illetve vízszerzési és víztisztítási módszereket, megtanultak tüzet gyújtani és tereptani ismereteket is szereztek a csobánkai, illetve az izbégi gyakorlótereken.
Az egyhetes szárazföldi rész után a háromnapos vízi kiképzésre a szolnoki MH Kiss József 86. Helikopterdandárnál került sor. Miután a jelöltek tantermi foglalkozásokon elsajátították a vízbe érkezés, a vízben való mozgás, valamint a kimentéskor rájuk váró feladatok helyes végrehajtásának és a mentőeszközök, vagyis a mentőmellény és csónak használatának elméletét, először medencés körülmények között szereztek gyakorlati tapasztalatot a dandár uszodájában.
Víz- és úszásbiztonságuk felmérése mellett próbára tették az űrhajósjelöltek koncentrációját is. A feladatok során többek között megtanultak a víz alatt tájékozódni, illetve gyakorolták az úgynevezett pihentető úszást is. A tanultakról az Alcsiszigeti Holt-Tiszában végrehajtott zárógyakorlatot jelentő élővízből történő mentés, azaz a kiemelés során kellett számot adniuk. A légimentés egy Mi-17 típusú helikopterről történt.
A sikeres zárógyakorlat egyben a másfélhetes túlélő kiképzés végét is jelentette az űrhajósjelöltek számára, amellyel többéves felkészítésüknek egy újabb állomása zárult le – tájékoztatta hírportálunkat a Magyar Honvédség és a Honvédelmi Minisztérium.
Űrhajóskiképzés a Alcsiszigeti Holt-Tiszán
Fotók: Magyar Honvédség