2023.05.10. 14:15
Még küzdenek a szennyezéssel: továbbra sem megfelelő a Harangzugi csatorna vizének minősége
Az elmúlt két hétben mintegy száztízezer köbméter vizet szivattyúztak át a Harangzugi csatornából a Hármas-Körösbe. A szakaszt még mindig nem sikerült teljesen megtisztítani a szennyezéstől...
Még mindig dolgoznak a szakemberek a szennyezés elhárításán az érintett területen
Forrás: Kötivízig
Folyamatosan dolgoznak a Harangzugi csatorna megtisztításán a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivízig) munkatársai. Ahogy még április második felében arról beszámoltunk, több vízfolyáson keresztül jelentős mennyiségű hígtrágya került az említett csatornába, több kilométeres szennydugót hozva létre. A Kötivízig III. fokú vízminőségvédelmi készültséget rendelt el, megkezdték a kármentesítést. Akkor több lehetőséget is mérlegeltek, végül úgy döntöttek, hogy kiemelik a szennyezett vizet. Laczi Zoltán, a Kötivízig sajtóreferense válaszában úgy fogalmazott, az igazgatóság továbbra is III. fokú készültségben folytatja a vízminőségi kárelhárítási beavatkozásokat Öcsödnél.
– A Harangzugi-I. csatorna alsó szakaszának hígtrágyával szennyezett vizét a holtág megkerülésével, egy zárt, 1146 méter hosszan kiépített csővezetéken keresztül szivattyúzzuk a Hármas-Körösbe – részletezte.
Április 26. és május 5. között mindegy 110 ezer köbméter szennyezett vizet emeltek át.
– A május 8-án elvégzett vizsgálatok alapján a Harangzugi-I. csatorna alsó szakaszán a vízminőség nem javult a szükséges mértékben. A csatorna felső szakaszáról leérkező magas szervesanyag-tartalmú víztömeg vélhetően itt tározódott be, aminek következtében az oldott oxigéntartalom a teljes vízmélységben nem megfelelő – magyarázta.
A Kötivízig az elkövetkező napokban is tovább folytatja a szivattyúzást a kedvezőbb vízminőségi vizsgálati eredmények eléréséig. Ugyancsak folytatódnak a helyszíni mérések és laborvizsgálatok a csatorna alsó szakaszán.
– A szakemberek megkezdték az úgynevezett apróbuborékos mélylevegőztető berendezés helyszíni beüzemelését a holtág rávezető csatornájában, valamint merülő falat telepítenek a torkolati műtárgy elé, az esetlegesen lejutó haltetemek visszatartására – emelte ki Laczi Zoltán.