2022.09.20. 11:25
Elegendő gyümölcshozamokkal számolhatnak térségünk főzdéi
Az elmúlt hónapok száraz időjárása a gyümölcsök érésében, és ezáltal a pálinkafőzdék életében is megmutatkozott. Cikkünkben arra kerestük a választ, hogy milyen terméssel számolnak szűkebb környezetünk feldolgozói, és miből van ma a legnagyobb hiány a tüzes hazai nedűk piacán.
Bolyhos Zoltán, a Bolyhos Pálinkafőzde vezetője jó gyümölcstermésről számolt be
Fotó: Mészáros János
– Három éve nem termett érdemben kajszibarack, idén viszont nem volt vele probléma, hiszen májusban még hullott elegendő csapadék. Június közepétől pedig szépen fejlődött a gyümölcs. Sem a mérettel, sem a létartalommal nem volt gond – osztotta meg tapasztalatait hírportálunkkal az újszilvási Bolyhos Pálinkafőzde vezetője.
Bolyhos Zoltán elmondta, az aszályos időszak a korai szilvák és a cseresznye érését sem törte derékba, ugyanakkor a cigánymeggynél már észlelték a tartós szárazság kedvezőtlen hatásait. Ennél a gyümölcsnél ugyanis a megszokottnál kisebb volt a mag- és a húsarány. A cukortartalom ellenben szinte valamennyi gyümölcsnél kiváló értékeket mutatott. Kivétel ez alól a stanley szilva, merthogy abból alig lehetett levet facsarni, szivacsossá vált a gyümölcs.
Elkezdtük már a szőlőfeldolgozást is, itt is voltak aggályok a jó termés miatt. Ám az augusztus végi, szeptember eleji esők még mentettek a helyzeten, a bogyók megduzzadtak, így végül a létartalom is elfogadható lett
– konstatálta a szakember, majd hozzátette: a körte és a birs nem váltotta be a hozzájuk fűzött reményeket, mivel azok apróbbak lettek, mint a korábbi években.
Bolyhos Zoltán a pálinkafőzés kereskedelmi hátteréről is beszámolt lapunknak. Mint mondta, a külföldi pálinkapiac jelenleg stagnál, de továbbra is működik a németországi, a vietnámi és az ausztráliai export. Évente egy-két alkalommal szállítanak ezekbe az országokba.
Belföldön elsősorban az idegenforgalmi szempontból frekventált helyszíneken értékesítik nagy mennyiségben a hungarikummá vált italt.
Megtudtuk, térségünkben – akárcsak az ország egészében – még mindig a kajszibarack-pálinka vezeti a „népszerűségi listát”, a termékkel cigánymeggyből készült társa vetekszik. Az újszilvási főzdében az idén kétszázötven tonnát dolgoztak fel ez utóbbi gyümölcsfajtából, melyből várhatóan húszezer liter pálinka készül.
Bolyhos Zoltán arról is szót ejtett, hogy a főzdék életére is komoly hatást gyakorol az energiaárak emelkedése.
Jelenleg hetvenötezer forintot fizetünk a gázért naponta, a szerződésünk viszont október elsejével lejár. Ha utána a világpiaci árral kell nekifutni az elkövetkezendő hónapoknak, akkor ez az összeg egy nap alatt akár az egymillió forintot is elérheti
– vázolta a súlyos számokat a cégvezető.
Minőségi gyümölcsök termettek a közelmúltban Nagykörűn és környékén is. Bulyáki József pálinkafőző mester szerint a hosszú szárazság ellenére lesz miből jó pálinkát készíteni. Ugyanakkor málnából főzni szinte lehetetlen vállalkozás.
– Ami már sajnos egészen biztos, hogy a málnatermelés igencsak visszaesett. A legjobb pálinkáinkat korábban málnából készítettük, de az idén sehol sem kaptunk a kedvelt gyümölcsből. Szilva ellenben rengeteg volt és még ezután is lesz. Általában véve elmondható, hogy minden gyümölcsfajtából volt elég, amely a kereskedelmi főzéshez szükséges – tette hozzá.
A szakember mondandója végén rámutatott: térségünkben változatlanul a hagyományos tüzes nedűk (szilva és barack) a legkelendőbbek. Ezeket a vilmoskörte követi a sorban.