2022.09.01. 17:25
Egyre többen próbálnak meg trükközni a tűzifával a Jászkunságban
Az elmúlt hetekben megnövekedett a kereslet a tűzifa iránt. Sajnos rendszeresen előfordul, hogy egyes kereskedők etikátlanul viselkednek, aktívvá váltak a csalók is, ezért nagyon fontos, hogy körültekintően vásároljuk meg a téli időszakra a tüzelőt.
A csalók általában kevesebb tűzifát szállítanak, mint amennyit a megrendelő kifizetett
Fotó: Illusztráció / Shutterstock.com
– Szórólapot dobtak a postaládába, a rajta lévő telefonszámot hívtam fel, és kalodás fát rendeltem. Megállapodtunk a mennyiségben és az árban is. Aztán egy nap hívtak, hogy szállítják a megrendelt árut, de többet pakoltak fel, átveszem-e mindet. Úgy voltam vele, hogy kell a fa, így a nyolc kaloda helyett tizenkettőt raktak le. Persze így az ára is több volt, ám csak később derült ki, hogy a mennyiség viszont kevesebb – foglalta össze röviden történetét P. Sándor.
A mezőtúri nyugdíjas, aki mozgásában korlátozott, segítséget hívott a rakodáshoz és méréshez, és akkor derült ki, hogy jóval kevesebb az áru, mint amit kifizetett.
Nem, hogy tizenkettő, de nagyjából hat köbméternyi fát kaptam csak. Persze hívtam az illetékest, aki ígérte, hogy hozzák a különbözetet, de azóta is várom...
– tette hozzá a pórul járt férfi. Sajnos nemcsak ő járta meg a tűzifarendelést.
A közelmúltban a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalhoz (Nébih) is érkezett bejelentés, miszerint egy „tűzifa-kereskedő” a megrendeléskor egy valódi cég adataival hitelesítve magát, előreutalást kért, annak kiegyenlítése után azonban – a termékkel együtt – nyomtalanul eltűnt. A hirdetésre a vevő a legnagyobb közösségi felületen figyelt fel, majd többszöri egyeztetés után előlegszámlát kapott.
Az ismert online számlázó programmal készített pénzbekérőn szereplő cégadatokat le is ellenőrizte, melyek egy valódi, bejegyzett vállalkozást takartak.
Az eladó hihető magyarázattal is szolgált, hogy miért van szükség az előleg azonnali utalására a szállítás garantálásához, így azt a vevő teljesítette. Noha ekkorra a számos „okos” magyarázat már gyanússá vált számára, és inkább elállt volna az üzlettől, a pénz visszafizetését hiába kérte, az eladó eltűnt.
A Nébih ennek kapcsán is újra felhívja a figyelmet, hogy különös körültekintést igényelnek a tűzifahirdetések. Ahogy az a hivatal honlapján olvasható: napjainkra a legjelentősebb hirdetési portálok – többek között a Nébihhel kialakult aktív és jó kapcsolat hatására – egyre nagyobb odafigyeléssel elemzik a feladott hirdetéseket, hogy kiszűrhessék a jogsértőket.
A hatóság látókörébe került csalókkal szemben több rendőrségi nyomozás is indult már. A leghatékonyabb eszköz azonban a megelőzés: a vevő megfelelő felkészültsége, amikor kiválasztja, hogy kitől és milyen feltételekkel rendel tűzifát.
A legfontosabb tanács, praktika továbbra is az, hogy pénzt soha ne utaljunk előre tűzifa vásárlásakor! A közösségi médiában megjelent hirdetések megbízhatóságát fokozottan kell ellenőrizni! A tűzifavásárlás nagy szakértelmet igényel, ezért ne a legolcsóbb ár alapján, hanem az eladó megbízhatósága, ismertsége, későbbi beazonosíthatósága alapján válasszunk.
Vásárlás előtt érdemes megnézni a Nébih feketelistáját
Vásároljunk ismert kereskedőtől, erdőgazdálkodótól! Ellenőrizzük az EUTR azonosító számát, cégadatait, amit megtehetünk a https://portal.nebih.gov.hu/eutr-kereso oldalon. Érdemes megnézni a Nébih feketelistáját (portal.nebih.gov.hu/jogszerutlen-hirdetesek-adatai), s ha szerepel benne a hirdető telefonszáma, semmiképpen ne vásároljunk tőle – hívják fel a figyelmet a szakemberek.
Hozzáteszik: nagyon fontos, hogy tűzifát csak szállítójeggyel vegyünk át, lerakodás előtt alaposan nézzük meg a kiszállított fát.
– Kétség esetén jelezzük a jogszerűtlennek tűnő hirdetéseket a Nébihnek az [email protected] e-mail-címen, továbbá a választáshoz megbízható segítség lehet a Nébih Tűzifát Okosan! felülete (tuzifatokosan.nebih.gov.hu/kereses), ahol számos regisztrált tűzifa-kereskedő ajánlata elérhető – hangsúlyozzák a hivatal illetékesei.