2022.06.17. 11:25
Éles vitát követően fogadták el Jászberény zárszámadását
Negyedik nekifutásra sikerült csak dűlőre jutniuk a képviselőknek.
Az egyik globális gyorséttermi lánc beruházási szándékát is megvitatták az ülésen
Fotó: Pesti József
Indulatos szócsatákat vívtak a képviselők a jászberényi testület szerdai ülésén, ahol immár negyedszer futottak neki a város előző évi zárszmadásának.
Elhúzódó vitát követően a döntéshozók többsége végül jóváhagyta az önkormányzat tavalyi pénzügyi elszámolásáról szóló rendeletet. Ugyancsak hosszasan tárgyaltak az egyik globális gyorséttermi lánc beruházási szándékáról. Négy sürgősségi indítvány napirendre tűzésével kezdődött a soros, nyílt ülés a városházán, majd jóváhagyták, hogy a zárszámadásról szóló előterjesztést ne az ülés elején, hanem a végén tárgyalják. A sürgősségi előterjesztések sorában vitatták meg az egyik globális gyorséttermi lánc beruházási szándékát, amely a Nagykátai úton kíván éttermet létesíteni.
A polgármester közösségi oldalán azt írta, hogy két éve tárgyal az étteremlánc üzemeltetőjével. Ha ez így van, akkor miért az ülés előtt egy nappal kaptak anyagot a tervezett beruházásról? Egyeztetett-e a helyi vendéglátósokkal?
– kérdezte Tamás Zoltán, a Fidesz frakcióvezetője.
Nem kell mindenben a rosszindulatot látni. Van egy olyan lehetőség, amit vétek lenne kihagyni
– reagált Budai Lóránt.
A polgármester vázolta az étterem üzemeltetőjével történt egyeztetéseket. – Az volt a kérésük, hogy ez ne legyen publikus. Nem volt egyszerű a folyamat, amely most ért el odáig, hogy a testület érdemben tárgyaljon a cég beruházási szándékáról. Elvi döntést kell hozni, hogy legyen vagy sem gyorsétterem Jászberényben – tette hozzá.
A képviselők a tanácskozáson hosszasan elemezték, hogy a gyorséttermi lánc letelepedése várhatóan milyen hatással lesz a város életére, többek között a helyi vendéglátásra, turizmusra és közlekedésre. Végül jóváhagyták a cég szándékát, és felkérik a beruházót a tervezett fejlesztéssel kapcsolatban telepítési tanulmányterv és beépítési terv elkészítésére.
Az ülés további témái között szerepelt egyebek mellett a külföldi munkavállalók körül kialakult helyzet kezelése. Döntöttek a közbeszerzési és beszerzési szabályzat, valamint a szervezeti és működési szabályzat módosításáról, alapítványok támogatásáról is.
Immár negyedszer futottak neki az előző évi zárszámadásnak, ami éles vitákat eredményezett, és a törvényi határidő lejárta előtt nem sikerült elfogadni.
Elsőként dr. Gedei József DK-s képviselő kérdésére az eseményen jelenlévő Pócs János térségi országgyűlési képviselő osztotta meg véleményét az előterjesztéssel kapcsolatban.
– Jászberény nincs könnyű helyzetben, hiszen az elmúlt időszakban komoly eljáráson, ellenőrzési sorozaton van túl, amikor a Malom-projekt kapcsán az irányító hatóság megállapította, hogy a jászberényi önkormányzat szabálytalanul járt el, ezért nyolcszázmilliós visszafizetési kötelezettség terheli. Ezenkívül van egy háromszázmilliós vitatott utalás, amit a hatóságok vizsgálnak. Amennyiben a testület úgy dönt, hogy elfogadja a zárszámadást, akkor ezzel a felelősséggel is osztozik. Tehát innentől kezdve az a döntés, amit a polgármester egy személyben a rendkívüli jogrend alatt meghozott, az a felelősség minden képviselőt terhel, aki megszavazza – mondta a honatya.
A városvezetés pénzügyi politikájáról, a zárszámadás el nem fogadásának következményeiről élénk polémia, helyenként indulatos, személyeskedő szócsata alakult ki.
Végig ment a politikai adok-kapok a testületi ülésen
Felelősségem teljes tudatában kijelentem, hogy a háromszázmillió forintot Budai Lóránt és Balogh Béla ellopták a jászberényiek zsebéből
– fogalmazott Pócs János.
– Ellopták, és szabálytalanul, törvénytelenül odaadták a Malom-projekt kivitelezőjének – tette hozzá.
Balogh Béla szerint az országgyűlési képviselő állításai hamisak, félrevezetőek, ezért visszautasította azokat.
Nem kívánunk felülni a provokációnak. A zárszámadás el nem fogadásával az a cél, hogy a polgármester mondjon le, de nem mondok le
– fűzte tovább Budai Lóránt, és javasolta a kormánypárti képviselőknek, oszlassák fel a testületet, ha ebben látják a megoldást.
Hosszas politikai adok-kapok után a zárszámadást nyolc igen, öt tartózkodás és két nem szavazattal a testület elfogadta.