2022.01.12. 17:25
A munkaadók kétharmadánál fedeztek fel szabálytalanságot a Jászkunságban
A foglalkoztatás-felügyeleti hatóság nemrég folytatta le a munkaidőkeretre és a munkabér védelmére vonatkozó szabályok érvényesülésének rendkívüli célvizsgálatát. Ennek során országosan 759 cégnél tartottak ellenőrzést, köztünk megyénk vállalkozásainál is, ahol különféle szabálytalanságokra derült fény.
Térségünkben a vendéglátás és a kereskedelem területén végezték a legtöbb ellenőrzést Illusztrációfotó/Shutterstock
A rendkívüli célvizsgálatot annak kapcsán indították, hogy közérdekű bejelentés és sajtóban megjelent hírek alapján egyes munkáltatók a munkaidőkeretben foglalkoztatott munkavállalókat a járványhelyzet miatt a munkaidőkeret adott időszakában kevesebb munkaórára osztották be.
Ennek következtében a munkaidőkeret végén úgynevezett „mínusz órák” keletkeztek, melyet a munkáltatók a dolgozóiktól munkabérelőleg jogcímen visszaköveteltek és a kifizetett munkabérből levontak vagy szándékukban állt levonni.
A megyei ellenőrzéseket főként a kereskedelem (70 százalék) és a vendéglátás (17 százalék) területén végezték, ezen kívül a feldolgozóiparban (6,5 százalék) és egyéb területen (6,5 százalék).
Az ellenőrzések során a kormányhivatal munkatársai 21 munkáltatónál – azaz a vizsgált cégek 70 százalékánál –, 75 munkavállalót (80,64 százalék) érintően találtak szabálytalanságot.
Négy munkáltatónak összesen 257 ezer forint munkaügyi bírságot szabott ki a hivatal, 4 munkavállaló foglalkoztatását érintően. Továbbá 20 figyelmeztető határozat is született, 73 munkavállaló foglalkoztatására vonatkozóan.
A megyei kormányhivataltól kapott információk alapján a munkáltatók körében jellemzően továbbra is a munkaidő-nyilvántartás hiánya, illetve annak pontatlan vezetése volt az egyik leggyakrabban előforduló szabálytalanság, de jellemző volt a munkaidőkerethez kapcsolódó előírások megsértése is.
A vállalkozások a talpon maradásuk érdekében mindent elkövetnek, legális és olykor illegális módon, annak érdekében, hogy a feladatukat el tudják látni, a termelni tudjanak, szolgáltatásokat nyújtsanak
– fejtette ki álláspontját dr. Lits József, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) megyei elnöke. – Akkor, amikor pandémia van, és úgy gondolják, nem tudnak annyit teljesíteni, úgy döntenek, hogy nem kell annyi munkaidőt ledolgozni, mint a törvényes munkaidőkeretben előírás.
Ilyen esetben némelyek úgy gondolták, hogy a munkabér egy részét az éves munkaidőkeretre való hivatkozással vissza lehet vonni, és azzal álltak elő, hogy a dolgozók fizessék vissza a már kifizetett munkabéreket. Most a kereskedelem volt a vizsgálat fókuszában, de látni kell, hogy az elmúlt időszakban a pandémia idején minden szegmensben voltak problémák. A kereskedelemben és különösen a kiskereskedelemben foglalkoztatottak érdekeit, az általuk elért teljesítményt azonban sok helyen nem tudták a helyükön kezelni – gondoljunk csak arra, hogy nem volt áruhiány a boltokban, ez pedig nagy teljesítmény. Az pedig nem elfogadható, hogy ezt a teljesítményt a menedzsment nem értékeli, sőt, még a nyilvántartást sem vezeti pontosan.
A nyilvántartással trükköztek
A célvizsgálattal kapcsolatos országos összefoglaló jelentésben megyei eset is szerepel.
Múlt év októberében a megyénkben megtartott foglalkoztatás-felügyeleti ellenőrzéskor egy tüzép-telepen a munkáltató 7 eladó munkavállalót alkalmazott. Az ellenőrzés során bizonyították, hogy a foglalkoztató az ellenőrzés megkezdéséig egyikük rendes és rendkívüli munkaidővel kapcsolatos adatait sem tartotta nyilván októberben. Továbbá 6 munkavállaló munkaidő-beosztását e hónapban nem közölte előre írásban az érintettekkel a jogszabályi előírásnak megfelelően.