2021.12.12. 15:25
Igazi vészhelyzetekben is helytálltak a jászfényszarui polgárőrök
A járvány miatt a szokásostól eltérően kevesebb rendezvénybiztosítási feladatuk volt a jászfényszarui polgárőröknek az elmúlt közel két évben. A folyamatos közterületi járőrszolgálat mellett segítették a járványügyi szabályok betartását a város üzleteiben. Előfordult, hogy eltűnt személy felkutatásához vagy lakástűzhöz riasztották az önkénteseket. Áldozatos munkájuk elismeréseként a jászfényszarui Polgárőr Egyesület idén megkapta az „Év Polgárőr Egyesülete” kitüntetést.
Pető István, az egyesület elnöke (balra) és Víg Antal szolgálatvezető is büszke az „Év Polgárőr Egyesülete” díjra, melyet elmondásuk szerint a közösség csapatmunkájának, a tagok összefogásának köszönhetnek Fotó: Pesti József
Öröm és megtiszteltetés számunkra, hogy az Országos Polgárőr Szövetség a közelmúltban elismerte közösségünk munkáját
– kezdte találkozásunkkor
Pető István, a jászfényszarui polgárőr egyesület elnöke. A szervezetet 2010-ben alapították, jelenleg huszonhét fővel működnek és dolgoznak a város közbiztonságáért.
Tavaly a jubileumi évfordulót nem tudták megünnepelni, mert a koronavírus-járvány felülírta terveiket. Éves szinten mintegy ötezer szolgálati órát teljesítenek, nappali és éjszakai szolgálatot is szerveznek.
– A járvány miatt kevesebb rendezvénybiztosítási feladatunk volt az elmúlt időszakban, mert főként tavaly sorra elmaradtak a nagyobb városi rendezvények. Ugyanakkor a veszélyhelyzet új feladatokat is adott számunkra. A pandémia kezdetén az üzletekben segítettünk a vásárlásiidősáv-korlátozás betartásában, közreműködtünk maszkok és kézfertőtlenítő szerek kiosztásában. Munkánk nagy részét továbbra is a közterületi és külterületi járőrszolgálat teszi ki – számolt be tevékenységükről Pető István.
Önkéntes tevékenységük során együttműködnek a helyi rendőrséggel és a környező települések polgárőrségeivel.
– Októberben a járványhelyzet már engedte, így újra megrendezték a Maróti István Futóversenyt a városban. A több száz fős rendezvény biztosítása
nem volt egyszerű feladat. Öt egyesület polgárőreinek közreműködése kellett ahhoz, hogy zökkenőmentesen biztosítani tudjuk a helyszínt – részletezte. Elmondta azt is, hogy sokszor kapnak lakossági megkeresést többek között éjszakai hangoskodással, autós randalírozással, kóbor kutyákkal kapcsolatban. Előfordul, hogy nehéz, érzelmileg felkavaró emberi történetekkel találkoznak.
– Ilyen volt például tavaly, amikor egy eltűnt személy megkeresésében vettünk részt a rendőrséggel – vette át a szót Víg Antal polgárőr, az egyesület egyik alapító tagja, szolgálatvezetője. – Szerencsére az eset jól végződött, az árokban találtunk rá a fiatal nőre. Egy másik alkalommal éppen a rendőr kollégával szolgáltunk, és lakástűzhöz kaptunk riasztást. Utólag visszagondolva félelmetes és veszélyes volt, amikor a melléképületből kihoztam a gázpalackokat, hogy megakadályozzam a robbanást – idézte fel az eseményeket Víg Antal.
Stabil az egyesület működése
A polgárőrség a rendőrség szomszédságában, önkormányzati ingatlanban működik. – A helyi önkormányzat támogatásának köszönhetően jó az eszközállományunk, és biztosítják a működéshez, a szolgálatok megszervezéséhez szükséges anyagi feltételek jelentős részét is. A pályázati lehetőségekkel szintén igyekszünk élni. Néhány éve például pályázati forrásból vásároltunk szolgálati autót, de így szereztünk be éjjellátó kamerákat. Felajánlásként pedig rádiókészülékeket kaptunk – mondta Pető István.