2021.12.16. 19:40
Hegesztő szakemberek vehették át mesterlevelüket Szolnokon
Hegesztő szakemberek vehették át csütörtök délután mesterlevelüket a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kereskedelmi és Iparkamara avató rendezvényén. A szolnoki Galéria Étteremben a járványhelyzet miatt szűk körben megtartott avatón hét szakembert köszöntöttek.
Hét hegesztő mestert avatott fel a kamara csütörtökön
Forrás: Mészáros János
Idén szeptemberben már mesterré avattak hat fodrászt a kamara szakképzési workshopján, most pedig hét hegesztő szakember kapott mesterlevelet.
– Amikor mestereket avatunk, képzett munkaerő-többletet tudunk elkönyvelni, az mindig jóleső érzés – emelte ki köszöntőjében dr. Sziráki András, a kamara elnöke.
– Ahhoz, hogy a gazdaság pozíciója erősödjön, a legfontosabb, hogy képzett munkaerő álljon rendelkezésre. Minden feladatot a technológiával nem lehet megoldani, nyilván az is nagyon lényeges, hogy a korszerűsödő vállalkozások gépeinek kezelésére, illetve a munka szervezésére, irányítására legyenek képzett szakemberek. Annak érdekében közösen kell erőfeszítéseket tenni, hogy a megyénk gazdasága folyamatosan erősödjön.
Kiemelte, hogy a koronavírus rendkívül kártékony hatása ellenére a megye vállalkozói, munkavállalói tették a dolgukat, hiszen az első félévben az ipargazdaság 1117 milliárd forint összértéket állított elő. Az első negyedévben havonként elérték a 200 milliárdot, az egészségügyi hatások következtében a második negyedévben ez valamelyest mérséklődött, de összességében elmondható, hogy gazdasági pozíciónkat tudtuk tartani.
A megyék közötti rangsorban az ipargazdaságunk változatlanul a hetedik helyen áll.
A hegesztő mesterség komoly szaktudást igényel – hangsúlyozta a kamarai elnök, aki fiatal korában maga is belekóstolt a szakmába. Az újonnan avatott mestereknek arra is felhívta figyelmét, hogy jó szakmát választottak, de az úton nem lehet megállni, tovább kell képezni magukat, folyamatosan alkalmazkodva a piac kihívásaihoz.
Bagosi Sándor, Bak Elek, Csikós László, Gonda Tamás Csaba, Kiss József, Nagy Tibor és Tímár Gábor dr. Sziráki Andrástól és Pintér Zoltántól, a kamara titkárától vehette át mesterlevelét, majd esküt tettek.
– Annak idején, mikor ezt a szakmát választottam, nem is tudtam pontosan, hogy ez miről szól – árulta el az egyik mesterré avanzsált szakember, Nagy Tibor.
– De amikor hallottam a szakma elnevezését, éreztem valamilyen vonzást, azt, hogy ez az az irány, amerre mennem kell. Azért különleges ez a szakma, mert az ember kézügyessége szinte száz százalékban megjelenik a produktumban, az elkészült darabon utólag is felfedezhetők az esetleges jó vagy rossz mozdulatok. A hegesztés komoly koncentrációt igényel.
A hegesztendők sokfélesége, a hegesztés során lejátszódó anyagtani, hőtani folyamatokat pedig szinte végtelen változatosságot jelentenek.
– Ez a szakma biztosítja a megélhetést is, hiányszakma, és aki a munkájára igényes, bármikor el tud helyezkedni Magyarországon is – ecsetelte a pálya szépségeit és előnyeit Nagy Tibor, aki tovább is képezte magát, így már oktatja is hivatását.
Területenként eltérőek az igények
Dr. Sziráki Andrástól azt is megtudtuk, nagyon eltérő manapság a mesterképzésre jelentkezők felkészültsége.
– A megye egészét nézve, azok a különbségeket, melyek a gazdasági téren jellemzik megyénk térségeit, a szakképzésben nem nagyon vehetők észre – mutatott rá.
– A gazdaság szerkezete nagymértékben eltér ugyan területenként. Ha a Felső-Jászságot nézzük, a gyáregységekben folyó tevékenységek nem igazán igénylik a magasan kvalifikált munkaerőt, míg a Nagykunságban, ahol a kisvállalkozások vannak túlsúlyban, a jól képzett szakemberekre van szükség, a vállalkozások léte múlhat ezen. De tulajdonképpen minden területen jelen van a munkaerőhiány.