2021.11.13. 15:30
Hatéves korukig az ösztönök vezérlik a gyerekek cselekedeteit
Az érzelmek világa nehezen megfejthető, még annak ellenére is, hogy a gyermekek viselkedését elsősorban a legkülönbözőbb fajtái befolyásolják. Hatéves korukig ugyanis cselekedeteiket az ösztönök vezérlik. Krajnyákné Csorba Fanni szolnoki viselkedéselemzővel, a Rajzolt lélek kártyák és Érzelemnapló megálmodójával az érzelmi intelligencia fontosságáról beszélgettünk.
Forrás: Illusztráció/Shutterstock
Fotó: Shutterstock
– Magát az érzelmet eleve nem lehet kizárni az életünkből, ezzel születünk, a működésünk alapját adja egészen hatéves korunkig, a viselkedést is ez irányítja – szögezte le a beszélgetés elején Krajnyákné Csorba Fanni, szolnoki viselkedéselemző.
– Gondoljunk bele, hogy érezzük magunkat, amikor dühösek vagyunk – vetett fel egy példát. – A szívünk felpörög, a gyomrunk összeszorul, megjelenik más egyéb testi tünet is. Tanulási folyamat, hogy az ember meg tudja ezeket különböztetni és meghatározhassa, mit érez pontosan.
Így válnak szabályozhatóvá a test reakciói.
A gyermekek esetében a szülő feladata, hogy külső szabályozóként az érzelmek beazonosítását megerősítse. Sokszor már a felismerés is problémába ütközik, arról nem beszélve, felnőttként sem egyszerű szavakba önteni az adott emóciót.
A szolnoki viselkedéselemző által megálmodott Rajzolt lélek kártyajáték is pont ezt a folyamatot segíti.
– Saját tapasztalat is, hogy egy óvodás gyermeknél a „Mi történt veled?, Kivel játszottál ma?” kérdésekre nehezen kap választ a szülő. A konfliktushelyzetet tovább fokozza és generálja a feszültséget, amikor az édesanya észreveszi, hogy az óvodai közösségbe kerülve, például új szokásokat vesz fel a csemetéje. „Zsizseg”, de szavakkal nem tudja kifejezni, mi történt, akkor valahogy szóra kell bírni. Ez a korosztály leginkább játékkal és rajzzal kommunikál – emelte ki.
Bánat, öröm, csalódottság, félelem. Az oktató jellegű kártyákon a legfőbb érzelmek tűnnek fel. A használata során olyan történetek is felszínre kerülnek, amire egyéb esetben, a szürke hétköznapokban nincs mód.
– Felnőttre, gyerekre egyaránt igaz, hogy másról szívesebben sző mesét, ám minden történet magából a mesélőből indul ki. Játék során figyelve a legkisebbeket, ki lehet hámozni a legfontosabb gondolatokat, amik őket foglalkoztatják. Gyerekek esetében a „Mitől érzi magát magányosnak?” kérdésre, de még a félelmeinek tárgyára is könnyebben fény derülhet így – magyarázta az előnyöket.