2021.10.19. 13:50
Négy év után születhet ítélet Bróker Marcsi büntetőügyében
Négy évvel azután, hogy a Kun-Mediátor Kft. ügyvezető asszonya ellen indított büntetőper a Szolnoki Törvényszéken megkezdődött, nagy bizonysággal kijelenthető, hogy heteken belül legalább az elsőfokú ítéletig eljut az ügy. Kedden az ügyészi perbeszédre került sor, amelyben a vád képviselője a Bróker Marcsiként elhíresült vádlottra több mint tíz évnyi letöltendő börtönbüntetést indítványozott.
Fotó: Mészáros János
„A Szolnoki Törvényszék első emeleti nagytárgyalója előtt 2017. november 6-án reggel egy tűt sem lehetett leejteni, oly’ sok nyomtatott és elektronikus médium munkatársa várta a Kun-Mediátor-ügy egyetlen vádlottját. A karcagi „Bróker Marcsikát” bilincsbe verve kísérték a terembe a Büntetés-végrehajtási Intézet felügyelői. A tárgyalás a vádirat ismertetésével kezdődött. A nap legnagyobb elismerése dr. Hagymási Kornélia ügyészt illeti, aki mintegy két és fél óráig olvasta fel a vádiratot”.
Négy esztendővel ezelőtt így számoltunk be az időközben közel nyolcszáz sértetti és egyéb tanút, illetve szakértőket felvonultató tárgyalássorozat elsőként kitűzött napjáról.
Most kedden a vád képviselőjének perbeszéde hangzott el, azaz, immáron nagyon halad a vége felé a büntetőügy.
Elmondható újfent, nincs új a nap alatt: a legnagyobb elismerés dr. Hagymási Kornélia ügyészt illeti, aki mintegy két és fél óráig tartotta perbeszédét.
A vád az elmúlt évek alatt csupán részleteiben módosult. Nem a bűncselekmény elkövetésének, annak minősítésének vonatkozásában, hanem a tanúmeghallgatások kiértékelése nyomán a meg nem térült kár összegszerűségében. A decemberben 68 esztendős karcagi asszony a 2015 és ’16 közötti belizi bujkálása, majd megvádolása óta részletes vallomást nem tett. Bűnösségét azóta sem ismerte el, a tárgyalásokon tulajdonképpen csak a tanúkihallgatásokhoz fűzött észrevételeivel hívta fel magára a figyelmet.
Az ügyészi perbeszédben elhangoztak szerint D. S-né másfél évtizeden át folytatta csalássorozatát: a Kun-Mediátor Kft. cégvezetőjeként 1999 nyarától egészen 2015 tavaszáig.
A cég 15 éves működése alatt közel nyolcszáz embernek mintegy 3,5 milliárd forintot meghaladó kárt okozott.
Az ügylet úgy zajlott, hogy az ügyfelek pénzt utaltak, illetve adtak át neki, ő pedig a cége nevében vállalta, hogy a számára készpénzben vagy bankszámlájára átutalt összegeket havi(!) 1,75 százalékos hozamot garantálva pénzintézeteknél köti majd le. Az asszony azonban megtévesztette ügyfeleit, mert a cégnek pénzügyi szolgáltatói tevékenység folytatására nem volt engedélye, a nőnek a gazdasági és pénzügyi viszonyokra tekintettel pedig nem volt reális lehetősége az ígért hozam garantálására.
A befektetés céljából átvett pénzt nem is helyezte el pénzintézeteknél, ehelyett részben saját és családtagjai életvitelének költségeire, részben a sértetti kifizetések fedezésére fordította.
A vádlott szempontjából a gondok akkor kezdődtek, amikor 2015 körül nyilvánosságra kerültek a hazai brókerbotrányok, ami miatt nagyvállalati pénzintézetek, gazdasági csoportok csődöltek be, s a cégek vezetőit sorra felelősségre vonták. A Kun-Mediátor Kft. ügyfelei ekkortájt szintén pánikba estek, és szinte egyidejűleg akarták a befizetett pénzük teljes tartalmát kivenni.
Bróker Marcsikának ez idő tájt bevétele alig volt, kiadása pedig jóval meghaladta ügyfelei rá bízott bentlévőségét. Miután pedig ellene egyre többen tettek feljelentést a rendőrségen, megszökött Magyarországról. Mint ismert, a nő a 2015 áprilisában a cége elleni nyomozás megindítása után eltűnt, és a karib-tengeri Belize-ben bujkált, ahonnan kiadatása után, 2016 végén szállították Magyarországra.
Dr. Hagymási Kornélia ügyész kedden tíz évet meghaladó, letöltendő börtönbüntetést kért a vádlottra, továbbá az asszony értékeire teljes, családtagjai részére részleges vagyonelkobzást, illetve ötmillió forintos bűnügyi költség megfizetését.
A védőbeszédre november 2-án kerül sor, azt követően nem nyílt tárgyaláson, hanem bírói tanácsülés keretében hozzák meg az ügyben az elsőfokú ítéletet, melyet írásban tesz közzé dr. Nádor Zoltán bíró.