Tiszapüspöki

2021.10.01. 11:25

Félnek a tulajdonosok, egymás után dőlnek a fák az üdülőövezetben

Fák törnek ketté, és méretes faágak szakadnak le már kisebb széllökés hatására is Tiszapüspöki strandjánál. Többször előfordult, hogy az úttestre, nyaralók területére, épületekre és kerítésekre zuhantak. Az üdülőtulajdonosok egy része attól tart, ha nem vágják ki sürgősen a veszélyes fákat, hamarosan tragédia történik. A területen ugyanis gyakran tartózkodnak kisgyermekes családok és túrázók is. Márpedig gyors megoldás nem várható, hiszen a terület fokozottan védett, több hivatalos szerv szemléje és engedélye kell a gallyazáshoz, fakivágáshoz. Ráadásul egy nagyobb méretű fa eltávolítása tetemes összegbe kerül…

Molnár-Révész Erika

Többször riasztották az elmúlt időszakban a tűzoltókat Tiszapüspöki üdülőövezetébe. Volt, hogy kerítésre dőlt egy többmázsás fadarab (képünkön), de olyan is előfordult, hogy egy üdülő tetejét szakította be egy másik. Az ingatlantulajdonosok sürgetnék az ijesztő helyzet mielőbbi megoldását

Forrás: Beküldött fotó

– Féltjük a gyerekeinket! Előfordult, hogy éppen ott szakadt le egy hatalmas faág, ahol nem sokkal azelőtt bicikliztek a kicsik. Ha nem születik megoldás, attól tartunk, végül tragédia történik – hívta fel az aggasztó helyzetre a figyelmet Bakos András, a területen található egyik üdülő tulajdonosa.

Többször riasztották az elmúlt időszakban a tűzoltókat Tiszapüspöki üdülőövezetébe. Volt, hogy kerítésre dőlt egy többmázsás fadarab (képünkön), de olyan is előfordult, hogy egy üdülő tetejét szakította be egy másik. Az ingatlantulajdonosok sürgetnék az ijesztő helyzet mielőbbi megoldását
Fotó: Beküldött fotó

Tiszapüspöki strandjának környékén több száz ilyen ingatlan található, sok a kisgyermekes család, akik mindannyian szívesen tartózkodnak az egész évben festői Tisza-parton. Például a hírportálunknak nyilatkozó Balogh Józsefék is a természet szeretete miatt vásároltak nyaralót a szóban forgó területen. A többi tulajdonoshoz hasonlóan ő is a kialakult helyzet mielőbbi megoldását sürgeti.

– Szeretjük és védjük a természetet, ezt adnám tovább a gyermekeimnek is, de már félünk kijárni az életveszélyes fák miatt. Többekkel összefogtunk, és minden érintett hatóságot megkerestünk, hogy megoldást találjunk. Eddig sikertelenül – mondta elkeseredetten az egyik üdülőtulajdonos, Balogh József.

A helyzet több okból sem egyszerű.

A folyóparti üdülőterület 1978 óta védett, a Közép-Tiszai Tájvédelmi Körzet része, emellett Natura 2000-es terület is. A folyóparti szakaszon álló galériaerdő állami tulajdon, vagyonkezelője a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság, természetvédelmi kezelője pedig a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság. A magántelken álló fák egy része magán- vagy önkormányzati tulajdont képez. A fák gallyazását, kivágását a megyei kormányhivatal környezetvédelmi, természetvédelmi és hulladékgazdálkodási főosztálya engedélyezheti.

A terület természetvédelmi kezelőjéhez, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóságához minden évben több megkeresés érkezik a balesetveszélyes fákkal kapcsolatban.

– Az ingatlantulajdonosok indokolt esetben a veszélyes fák kezelésére irányuló tervezettel megkeresik igazgatóságunkat, hogy a közös helyszíni szemlét követően a megfelelő vagyonkezelőnél és engedélyező hatóságnál kezdeményezni tudják a fák gallyazását vagy szakszerű kitermelését. Tavaly és idén is több hasonló engedély született, a kérelmezők el is végezték a beavatkozásokat – írta hírportálunknak a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága nevében Lövei-Kalmár Katalin kommunikációs munkatárs.

Csakhogy a veszélyes fák nagy része állami területen áll, eltávolításuk pedig több száz ezer forintba kerül.

Az üdülőtulajdonosok szerint igazságtalan, hogy mind az utánajárás, mind az illetékek és a fák kivágása is őket terheli.

A folyóparti galériaerdő vagyonkezelője, a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság válaszában egyebek mellett azt taglalta, hogy egyes fák vagy sorok kivágása még a jelenleginél is veszélyesebb állapotot idézne elő.

– A mintegy kétezer méter hosszú út mellett a faállomány szélessége huszonöt és negyvenöt méter között van. A szélső fák mindig a fény felé törekednek, kifelé hajolnak. Amennyiben a szélső helyzetű, dőlten növő fákat sávszerűen eltávolítanánk, az egyébként is keskeny sáv tovább csökkenne. Ami azonban a legfontosabb, hogy a szélső, ferdén növő fákat a gyökérzete kiegyensúlyozza. Ha ezeket a „kiegyensúlyozott” fákat eltávolítjuk, a belső, egyenes növekedésűek a szelek hatásainak nem lesznek ellenállóak, még inkább fennállhat a törés és dőlés veszélye – áll a Laczi Zoltán, a Kötivízig sajtóreferense által hírportálunkhoz eljuttatott válaszban.

Hozzátették, az igazgatóság, ahogy az önkormányzat is, kezdeményez egy lakossági fórumot, melyen az illetékes hatóságok is részt vesznek annak érdekében, hogy mindenki számára megfelelő, közös döntés születhessen a galéria erdősáv jövőjéről.

Az újraerdősítés lenne a legjobb

A megoldás a területen álló erdőállomány fokozatos megújítása lehet őshonos fafajokkal, a jogszabályoknak megfelelően, szakaszosan – válaszolták a megoldással kapcsolatos kérdésünkre a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság illetékesei.

– Azonban ez idő- és költségigényes folyamat, és nem az úttal párhuzamosan kerülne sor a szakaszok kialakítására. Ehhez minimum hatvan-nyolcvan méter hosszúságú szakaszokban kellene megkezdeni a megújítást. Az erdő felújításával egy időben a hatvan esztendő alatt lerakódó folyami hordalék eltávolítása is szükségszerű lenne a terület újraerdősítéséhez, így az úszóművek, vagyis stégek használatát és lejáratokat is korlátozni kellene ebben az időszakban – áll az igazgatóság reagálásában.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában