2021.07.25. 11:28
Tovább csökkent a regisztrált álláskeresők száma a Jászkunságban
Júniusban tovább csökkent a regisztrált álláskeresők száma, derült ki a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSz) adataiból. Ahogyan országosan, úgy megyénkben is mind kevesebben kényszerülnek munkát keresni.
Forrás: Illusztrációfotó/Shutterstock
Fotó: Shutterstock
Jász-Nagykun-Szolnok megyében örvendetes tendencia, hogy február óta folyamatos az álláskeresők számának csökkenése. A júniusi zárónapon 14 534-en szerepeltek az NFSz regiszterében, 525-tel kevesebben, mint májusban.
Ha járási szinten vizsgáljuk az adatokat, azt látjuk, hogy egy hónap alatt a Karcagi járásban találtak legtöbben munkát. A Szolnoki járásban is száz fővel mérséklődött az álláskeresők száma. A Mezőtúri és a Tiszafüredi járásban viszont múlt hónapban kicsivel többen kerestek munkát, mint májusban.
– Itt az adatok szezonális javulásáról is beszélhetünk – mutatott rá Lits József, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) megyei elnöke.
– Egyrészt a nyári időszakban sokan terveznek pihenést, szeretnének legalább belföldön elutazni valahová, így nem regisztráltatják magukat addig álláskeresőként. Másrészt a munkaerőpiac is jelentős mértékben felszívja most a munkaerőt. Sokakat keresnek többek között az építőiparba, a gépiparba, illetve a vendéglátásba is mind többen visszaszivárognak. Azok közül sokan, akik idáig a nyarat várták, például a mezőgazdasági munkalehetőségek miatt, most inkább külföldre mennek, mivel ott olyan jelentős pénzeket kapnak, amivel hazai szinten nem lehet versenyezni – emelte ki.
A regisztrált álláskeresők között továbbra is több a nő, mint a férfi, és változatlanul a legfeljebb nyolc általános végzettséggel rendelkezők azok, akik legnagyobb számban keresnek munkát.
Ennek ellenére nem mindenhová könnyű dolgozót találni. Júniusban 815 támogatott és nem támogatott új álláshelyet jelentettek be, ezekkel együtt a betöltetlen álláshelyek havi mérlege 3747 volt.
– A pozíciók azért maradnak betöltetlenül, mert olyan speciális szakértelmet igényelnek ezek a munkakörök, amivel kevesen rendelkeznek, vagy érintettek a szakemberhiánnyal. Másrészt van, hogy az álláskeresők is kivárnak annak érdekében, hogy minél magasabb bérért tudjanak elhelyezkedni. A női álláskeresők magasabb száma pedig annak is betudható, hogy a nagyszámú munkást foglalkoztató építőiparba, gépiparba, a nehéz fizikai munkákra jellemzően férfiak jelentkeznek – magyarázta dr. Lits József.