2021.04.30. 19:55
Régi mesterségek eszközeivel rendezték be az „öreg iskolát”
Régi mesterségek páratlan emlékei rejlenek az „öreg iskola” falai között. A szépen helyreállított egykori intézmény gyűjteményi anyagát Terjéki Tünde polgármester mutatta meg hírportálunknak.
Fotó: Pesti József
– Településünkön hajdanán kiemelkedő volt a cipészet és az asztalosmesterség. Öt éve önkéntesek vállalkoztak rá, hogy összegyűjtik ezen mesterségek eszközeit, és azokból kiállítást rendeznek be. A folyosón nevesítve is vannak a segítők, illetve azok a cipészek és asztalosok, akik itt éltek és dolgoztak. A gyűjtemény megálmodója Szöllősiné Kiss Katalin nyugalmazott népművelő-könyvtáros volt – beszélt az igényesen kialakított tárlat hátteréről a községvezető.
Terjéki Tünde elmondta: a különleges gyűjteménynek otthont adó iskolát – ami 1908-ban épült, és az 1980-as évekig folyt benne oktatás – az elmúlt években jelentősen felújították. A benne helyet foglaló kiállítóterek egyikében az asztalosipar kellékei láthatóak, a másikban a cipészszakma jellegzetes tárgyai elevenednek meg. Az asztalosműhelyben egy csiszológép és egy gyalugép egyaránt megjelenik, de láthatunk padokat, mesterleveleket, sőt, egy helyi asztalos által készített csellót és egy neobarokk asztalt is.
– Azt tervezzük, hogy a helyszínen kialakítunk egy közösségi teret, és egy irodahelyiséget is létesítünk. Ami pedig az emlékek szakszerű bemutatását illeti, tárlatvezetés is működni fog. Szerencsére vannak még olyan asztalosaink és cipészeink a faluban, akik szívesen beavatják az érdeklődőket az egykori használati tárgyak, szerszámok történetébe, és elmesélik, miként működtek azok – taglalta Terjéki Tünde.
Ezután a cipészetről is szót ejtett. Megtudtuk: e szakma relikviáiból is bőven akad látnivaló. Elénk tárult egy csizmaszállító láda, egy csizmadiaasztal, egy, az 1970-es években készült korcsolyacipő, továbbá számos bőrvarrógép, és régi férficsizmák.