digitális oktatás

2021.03.11. 06:55

Nem érte váratlanul a Jász-Nagykun-Szolnok megyei iskolákat az átállás

Kréta, Google Tanterem, EDU. Ezekben a rendszerekben zajlik jelenleg az online oktatás a megyében. A legtöbb településen gond nélkül átálltak a digitális oktatásra, de van néhány olyan iskola is, ahol papíron küldik ki a feladatokat. Nagyon sok intézmény biztosított eszközöket azoknak a családoknak, akiknek nem állt rendelkezésre a megfelelő eszköz.

Munkatársainktól

Élőben zajló online nyelvtanórán vesz részt szobájában a második osztályos, szolnoki Molnár Róza Mira. Megyeszerte gyermekek ezrei tanulnak így a következő hetekben

Fotó: Molnár-Révész Erika

– Tavaly egy törött kijelzőjű telefont sikerült beszereznünk a digitális oktatáshoz az akkor elsős lányunknak, Boginak. Bár reméltük, hogy idén nem lesz rá szükség, mégis úgy alakult, hogy ismét itthonra kényszerültünk – mesélte tapasztalatait egy szolnoki édesanya.

– Mivel a férjem a laptopon, én a számítógépen dolgozom, így lányunknak ismét a telefon jutott volna… A tanárától viszont kaptunk egy levelet csütörtökön, hogy jelezheti az iskolának az, akinek szüksége van eszközre a digitális oktatáshoz. Írtam is nekik. Pénteken egy laptoppal jött haza a gyermekem, így már könnyebben el tudja végezni a feladatokat, és részt tud venni az élő órákon is – tette hozzá az édesanya, aki szerint a tavalyival ellentétben ezúttal több az élő óra.

Fennakadás nélkül tudtak átállni a falu iskolájában

Tiszajenőn is biztosítottak technikai eszközöket azoknak, akik kérték. A Szent István Római Katolikus Általános Iskola és Óvodában ezért minden fennakadás nélkül tudtak átállni a digitális oktatásra – számolt be róla Vágó Béla igazgató.

– Valamennyi tanulónk otthon tartózkodik, senki nem kért iskolai felügyeletet. Élő kapcsolatunk van a diákokkal, ehhez mindenkinél adottak a feltételek. Az átállás előtt felmértük, szüksége van-e valakinek eszközökre. Hat helyre adtunk ki számítógépet, így hétfőn úgy kezdhettük meg az oktatást, hogy tudtuk, mindenki be tud kapcsolódni. Rendelkezünk tartalék gépekkel is. Pedagógusainkat is elkerülte még a fertőzés, így gond nélkül folyhat az oktatás – tette hozzá Vágó Béla.

Élőben zajló online nyelvtanórán vesz részt szobájában a második osztályos, szolnoki Molnár Róza Mira. Megyeszerte gyermekek ezrei tanulnak így a következő hetekben
Fotó: Molnár-Révész Erika

Biztosítják az ingyenes internetes kapcsolatot

Csépán osztályonként egy-két gyermeknek okozott gondot a digitális átállás, mert a szülők nem tudnak segíteni a diákoknak. Ezekben az esetekben az oktatási intézmény papíron juttatja el számukra, és kéri vissza tőlük a feladatokat.

– Az iskola is partner, együttműködik a családokkal, igazodva a lehetőségekhez. Az önkormányzat a művelődési házban kialakított Digitális Jóléti Ponton biztosít ingyenes internetkapcsolatot, amit többen is használnak – fejtette ki Pintér Csaba Gábor, a tiszazugi kistelepülés polgármestere.

Könnyebben meg tudták oldani, mint tavaly

A Zagyvarékasi Damjanich János Általános Iskolában nem okozott gondot a digitális oktatás, sőt, ezúttal könnyebben ment minden, mint tavaly.

– Most sokkal jobban meg tudtuk oldani, mint a tavasszal – nyilatkozta Polónyi László igazgató.

– Van olyan osztály, ahol száz százalékban be tudtak kapcsolódni a tanításba hétfőn. Nem mindenki rendelkezett megfelelő eszközökkel, de tudtunk készülékeket kiosztani. Még korábban sikeresen pályáztunk digitális kompetenciafejlesztésre, a pályázat révén körülbelül fél éve jutottunk hozzá huszonhét táblagéphez. A Szolnoki Tankerületben a mi iskolánk kapott legtöbbet – emelte ki az iskolaigazgató.

Nehezíti a helyzetet, ha egy családban többen tanulnak

A digitális oktatás Kőtelken százhuszonnégy, Nagykörűben pedig száznegyvenkét diákot érint. A Petrovay György Katolikus Általános Iskola két tagintézményének pedagógusai már a tavalyi korlátozások idején felmérték, hogy a családok rendelkeznek-e digitális eszközökkel. Tapasztalataik szerint az esetek nagy részében vannak számítógépek, vagy megfelelő okostelefonok.

– Ahol hiányt jeleztek, oda adtunk eszközöket a digitális oktatás idejére. A helyzetet az nehezítheti, hogy egy családban több az iskolás gyermek, de csak egy eszköz van. Ennek kiküszöbölésére a feladatok kiadásánál figyelünk arra, hogy elég időt hagyjunk a megoldásra és beküldésre, valamint az online órák időpontját is egyeztetik a kollégák, hogy minden tanuló be tudjon kapcsolódni – mondta Nagyné Baráth Ágnes. Az intézményvezető hozzátette, hogy a gördülékenység érdekében készítettek egy szabályzatot, mely tartalmazza a digitális oktatás rendjét, a résztvevőkre háruló feladatokat és az online térben elvárható etikettet, magatartási, felhasználói szabályokat.

A tiszabői általános iskolában előre kinyomtatott feladatlapokkal oldják meg a tanítást a bezárás ideje alatt
Fotó: Beküldött fotó

Előrelátóan, felkészülten várták a bejelentést

A Jászságban is felkészülten várták az átállást.

– Látva az elmúlt hetek megbetegedéseinek számát, a digitális munkarend megszervezése nem érte váratlanul az intézményt – mondta érdeklődésünkre Lovászné Török Magdolna, a jászfényszarui IV. Béla Katolikus Általános és Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója. Hétfőtől a koronavírus-járvány első hullámában alkalmazott digitális oktatási rendszerekkel folytatják az oktatást. Alsó tagozaton a Google Classroom, felső tagozaton pedig az Edu.20.org rendszert használják. Hozzátette, a legszükségesebb esetben gyermekfelügyeletet is biztosítanak. Ezt jelenleg tíz szülő igényelte gyermekének, de jövő hétre már tizenhárom fő jelezte, hogy szüksége lenne rá.

Online tér helyett papíron tanítanak

Ahogy tavaly tavasszal, idén is feladatlapok segítségével oktatnak az ország legszegényebb településén, Tiszabőn.

– Egy héten egyszer osztjuk a feladatlapokat tartalmazó csomagokat, melyekben minden tantárgy szerepel. A szülőknek, diákoknak az iskolával szemben álló mosoda épületéhez kell eljönniük a tananyagért, ha valaki ezt nem teszi meg, annak házhoz viszik ki a máltai szeretetszolgálat munkatársai – tájékoztatta hírportálunkat Kubicsek Judit iskolaigazgató.

Magyar Máltai Szeretetszolgálat által fenntartott általános iskolába összesen háromszáznegyven gyermek jár.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában