2021.02.05. 07:00
Még a tavalyinál is jobban össze kell húzni a nadrágszíjat Berényben
Folyamatban van Jászberény idei költségvetésének előkészítése, tervezése. A járványhelyzetre való tekintettel az önkormányzat szűk körben szervezett fórumot, melyen helyi vállalkozókkal és a térség országgyűlési képviselőjével egyeztettek a tervezett büdzséről, valamint elemezték a város pénzügyi helyzetét.
Az idei tervezett költségvetésről egyeztettek hétfőn délután a jászberényi városházán
Fotó: Gémesi Balázs
A 2021-es költségvetés jelenlegi sarokszámait, irányvonalait, a fejlesztési lehetőségeket Budai Lóránt polgármester, dr. Gedei József és Balogh Béla alpolgármesterek ismertették a találkozón.
– Több szempontból nézve, soha nem látott nehéz év van mindannyiunk mögött – kezdte a városvezető, majd vázolta a költségvetést. A helyi bevételekkel kapcsolatban elmondta, hogy 2019-ben a helyi iparűzési adóból 3,5 milliárd forint folyt be a város kasszájába, idén 1,5 milliárddal kevesebbel számolnak.
– Fontos változás, hogy 2021-ben 636 millió forinttal több állami normatíva érkezik, mint tavaly. A szolidaritási hozzájárulás 725 millió forint kiesést jelent a helyi költségvetésből.
Gépjárműadóból származó bevételre ebben az évben nem számíthatnak, ez mintegy 150 millió mínuszt jelent.
A kis- és középvállalkozásoknak nyújtott kedvezmény előreláthatóan további 500 millió forint bevételkiesést vetít előre. Ez a vállalkozásoknak segítséget jelent, az önkormányzatnak viszont nehézséget – mutatott rá Budai Lóránt.
Tájékoztatójából kiderült az is, hogy előzetes felmérések szerint a működési kiadásokon belül üzemeltetésre és működtetésre 1,9 milliárdot tudnak fordítani. A nem kötelező feladatokra szánt forrás várhatóan 440 milliót tesz ki. A kultúra, sport és civil szervezetek támogatására kevesebb jut, mint az előző évben.
Kiemelte: terveik szerint 500 milliós fejlesztési hitellel számolnak, melynek célja a víz-, szennyvíz- és csapadékcsatorna-hálózat korszerűsítése. Folytatni szeretnék az elkezdett fejlesztéseket, a kreatív gazdaság erősítése, a Vaspálya utca, vasútállomás környékének felújítása és a Malom-projekt befejezése a cél. Takarékos, szigorú gazdálkodás volt jellemző tavaly, ez idén fokozottabban érvényesül. A nem kötelező feladatok ellátásában összefogással számítanak a vállalkozások ötleteire, támogatására.
A tanácskozáson Pócs János országgyűlési képviselő köszönetet mondott a jászsági vállalkozásoknak, melyek évtizedek óta tevékenységükkel hozzájárulnak a magyar gazdaság stabilitásához.
– Nem osztom a polgármester véleményét azzal kapcsolatban, hogy soha nem látott nehéz helyzetben van a város. Bizonyos szempontból soha nem látott jó helyzetben vagyunk Jászberényben. A jász vállalkozókra jellemző az a szemlélet, hogy hosszú távra rendezkednek be annak érdekében, hogy a nehéz időszakot túl tudják élni, amiből erőt kovácsolnak – fejtette ki.
Hangsúlyozta, hogy a kormány egy év alatt 9500 milliárd forintot fordított gazdaságfejlesztésre és egészségügyi védekezésre. Ehhez kellett a gazdasági szereplők erős, biztos bázisa – tette hozzá.
Megjegyezte, hogy a kormány nem elvett 700 milliót a várostól, hanem visszaadta azt a vállalkozóknak.
A Jászságba a gazdaságvédelmi intézkedésekkel 7,6 milliárd forint érkezett a gazdasági szereplőkhöz. Egyetlen város sincs könnyű helyzetben az adóelvonások miatt, ezt a kormány kompenzálja – szögezte le.
Erről már korábban egyeztetett a városvezetés és a parlamenti képviselő, elkészült a kérelem, és közösen járnak el a kompenzáció érdekében.
A fórum további részében eszmecsere folyt arról, hogy az önkormányzat, a vállalkozók és a városlakók hogyan találhatják meg azokat a kapcsolódási pontokat, melyek a közös érdeket, a város fejlődését szolgálják. Szó volt többek között Jászberény demográfiai helyzetéről, a fiatalok elvándorlásáról, a város megtartóerejének növeléséről, a Jászberényi Campus helyzetéről is.
Több elképzelés, vélemény felmerült a vállalkozók részéről is. Dr. Rédei István, a Jászsági Menedzser Klub elnöke többek között elmondta, hogy a városnak stabil vállalkozói köre van, ami a következő időszakban kiszámítható bevételt jelenthet az önkormányzatnak. Szikra István, a Szikra Étterem és Galéria tulajdonosa kulturális területen ajánlott fel együttműködést az önkormányzatnak.
Kasza Lajos, a Jász-Plasztik alapítója, ügyvezetője szerint a 2019-es eredményeket valószínűleg tartani tudja a cégcsoport, a leégett akkumulátorgyárat várhatón májusban újraindítják.
Darázs István, a Darázs Keverő cégcsoport ügyvezetője felvetette a vállalkozók előzetes adóbefizetésének lehetőségét, amelyért akár kedvezményt kapnának. Így az önkormányzatnak nem kellene hitelt felvenni.
A stabilitás megteremtése az egyik legfontosabb szempont
Tamás Zoltán, a Fidesz frakcióvezetője kiemelte, hogy a 2021-re tervezett beruházásokat támogatják. A Malom-projekt végkimenetelét még nem lehet látni – jegyezte meg. Hozzátette: fontos a stabilitás annak érdekében, hogy a város 8,5 milliárdos költségvetése a kiadási és bevételi oldalon tartható legyen.
– Egészséges vita biztosan lesz majd, ha már látjuk a részletes tervet. Nagyobb figyelmet kellene fordítani a körzeti keretre, a lakókörnyezetben megvalósuló kis beruházásokra. Bízunk benne, hogy a sport, a kultúra és a civil szervezetek nem szenvednek hátrányt. A frakció célja, hogy legyen költségvetése a városnak – tette hozzá.