2021.01.21. 07:00
Évente ötszáz nő hal meg méhnyakrákban
Közel háromezer gyermek kapja meg az idei tanévben a humán papilloma elleni ingyenes védőoltást megyénkben. Ez a vírus felelős az esetek nagy részében a méhnyakrák kialakulásáért, melyben félezren halnak meg az országban évente. A héten tartják az Európai Méhnyakrák-megelőzési Hetet, melynek célja, hogy felhívja a figyelmet erre az alattomos, ám megelőzhető betegségre.
Professzor dr. Mosonyi Attila nőgyógyász szerint egy kis odafigyeléssel megelőzhető lenne a méhnyakrákot okozó humán papillomavírus terjedése
Fotó: Mészáros János
– A méhnyakrákot kilencven-kilencvenöt százalékban a humán papillomavírus különböző típusai okozzák, amelyek a nemi együttlét során adódnak át – mondta a veszélyes betegség okáról professzor dr. Mosonyi Attila szolnoki nőgyógyász, aki felhívta a figyelmet a megelőzés fontosságára.
– Nagyon érdekes, hogy azokban az országokban ahol vallási rituálé miatt körülmetélik a fiúkat – ilyen Izrael és az arab országok– ez egy szinte ismeretlen betegség. Itt azt tehetjük, hogy figyelünk az intim higiéniára. Akinek nincs állandó partnere, használjon óvszert a nemi együttlétek során. Nagyon fontos legalább évente egyszer szűrővizsgálaton részt venni tünetmentesség esetén is, melyet a lányoknak a nemi élet megkezdése után azonnal el kellene kezdeniük – hangsúlyozta a szakember.
Professzor dr. Mosonyi Attila elmondta, bár egy kis körültekintéssel megelőzhető lenne a humán papillomavírus terjedése, még mindig közel félezren halnak bele az emiatt kialakult méhnyakrákba évente Magyarországon, és ez a szám az évek során nem sokat változott.
A betegség alattomos, mert sokáig nem okoz tüneteket. Általában már csak akkor veszik észre a nők, amikor már nagy baj van.
Éppen ezért nagyon fontos az, hogy Magyarországon a hetedik osztályos lányoknak és az idei tanévtől már a fiúgyermekeknek is ingyenesen kérhető a méhnyakrák kialakulásáért felelős humán papillomavírus elleni vakcina. A védettséghez két oltást kell beadni, hat hónapos eltéréssel.
– Ez egy nagyon jó kezdeményezés, hiszen egy 12-13 éves korban beoltott kislánynál hosszan tartó immunitást eredményez ez a védőoltás. Többfajta oltóanyag van, mindegyik hatásos a vírus leggyakoribb törzsei ellen, mert azt tudni kell, hogy mai ismereteink szerint a humán papillomavírusnak körülbelül 130 féle típusa van – magyarázta a szakember.
Hozzátette, a 2008-ban Szolnokról indult, majd 2014-ban országossá vált program hatása nyolc-tíz év múlva válik igazán ismertté és igazolhatóvá.
Több ezer gyermek szerez védettséget a megyében
Az első oltássorozatot már beadták a megye száznyolc általános iskolájában.
– A 2020/2021-es tanévben összesen 3821 tanuló volt jogosult HPV-elleni oltásra, melyet a szülők 2944 gyermek, 1600 lány és 1344 fiú esetében kértek.
Az iskolai kampányoltások a megfelelő járványügyi előírások betartásával történtek, a szükséges fertőtlenítő eszközök biztosítása mellett, minden diák külön időpontra, ütemezetten érkezett – válaszolta kérdésünkre a megyei kormányhivatal Népegészségügyi Főosztálya.
Hozzátették, a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kormányhivatal minden évben csatlakozik az Európai Méhnyakrák-megelőzési Héthez, ám az idei kampány az aktuális járványügyi előírásoktól függ.
Az elmúlt évek HPV-elleni védőoltás igénylései a megyében:
2014-2015 tanév
1254 szülő
2015-2016 tanév
1419 szülő
2016-2017 tanév
1462 szülő
2017-2018 tanév
1418 szülő
2019-2020 tanév
1245 szülő