2020.11.02. 17:30
Télen gyakrabban öl a csendes gyilkos
Fokozott terhelésnek vannak kitéve a fűtőberendezések a hideg időben, és ezzel együtt megnő a szén-monoxid-szivárgás kockázata is. Tavaly huszonhat ilyen káresethez vonultak a megye tűzoltói, míg idén eddig huszonkét szén-monoxid-szivárgás következett be, viszont csak négy esetben történt személyi sérülés.
Automatikusan generált description
Forrás: Illusztráció/Löffler Péter
Fotó: AS
A szén-monoxid-mérgezés az egyik leggyakoribb háztartási baleset, amelyet főként a helytelenül használt tüzelőberendezés, kémény, kályha, kandalló, gázsütő, gázszárító, gázkazán vagy gázüzemű vízmelegítő okoz.
– A korábbi esetek elemzése azt mutatja, hogy ezek nagy részének hátterében szabálytalan kivitelezés, az időszakos ellenőrzés és karbantartás elmulasztása vagy a szellőző elemek lezárása állt – mondta lapunknak Németh Ádám megyei katasztrófavédelmi szóvivő.
– A hibás készülékek működése miatti tökéletlen égés során mérgező gáz szabadul fel. Ez azért különösen veszélyes, mert színtelen, szagtalan, a levegőnél alig könnyebb, nem irritáló, amely megakadályozza, hogy a vér megfelelő mennyiségű oxigént szállítson, ezért másodpercek alatt eszméletvesztést okozhat. A nyílt égésterű fűtőberendezések esetében gondoskodni kell a helyiség oxigén-utánpótlásáról, hiszen a kazán lángja a szoba levegőjét használja el, így az oxigénszint csökkenésével tökéletlen égés valósul meg, amely szén-monoxid-termelődéséhez vezethet. A modern, műanyag nyílászárók teljes szigetelést biztosítanak, így azokba érdemes légréseket beépíteni, amelyeket nyitva hagyva már biztonságosan üzemeltethetjük a fűtőberendezést – tanácsolta.
A szóvivő hangsúlyozta, hogy a balesetek viszonylag kis anyagi ráfordítással megelőzhetőek. A szén-monoxid-koncentráció emelkedését ugyanis egy jó minőségű szén-monoxid-érzékelő megbízhatóan jelzi, éppen ezért nagy segítséget jelent a balesetek megelőzésében. Természetesen csak a megfelelő minőségű berendezések tudják funkciójukat betölteni, és az is fontos, hogy a készüléket a gyártó előírásainak megfelelő helyre és módon telepítsük. Fontos tudni, hogy ezeknek az érzékelőknek is van szavatossági idejük: öt–hét év után le kell cserélni őket.
Németh Ádámtól megtudtuk, hogy ma már a hazai háztartások jelentős részében van szén-monoxid-érzékelő, és a tapasztalatok azt mutatják, hogy ezeken a helyeken kevesebben és kisebb fokúan sérülnek meg a csendes gyilkosnak is nevezett szén-monoxid miatt.
Ne hagyatkozzunk házi kedvencünkre
Október 7-én Szolnokon, egy Városmajor úti harmadik emeleti társasházi lakásban szivárgott a szén-monoxid. A lakó a rosszullétből és macskájának nyugtalan viselkedéséből következtetett a bajra, de végül kórházba kellett szállítani. Németh Ádám az esettel kapcsolatban felhívta a figyelmet, hogy sem a macska, sem más házi kedvenc nem jelzi a szén-monoxidot, hiszen az színtelen és szagtalan. Csakis egy jól működő érzékelő tudja biztonságosan kimutatni a mérgező gáz koncentrációját a levegőben.