Koronavírus

2020.03.25. 20:00

Nagy a baj: szinte teljesen megszűnt a turizmus Berekfürdőn

Bár még nem látni a veszélyhelyzet végét, azt már igen, hogy nagyon nehéz helyzetbe került Berekfürdő. Az ezerháromszáz lelkes falu fő bevétele az idegenforgalomból és vendéglátásból származik. Míg tavaly a megye egyik legnagyobb idegenforgalmát bonyolították, most szinte teljesen megszűnt a turizmus…

Daróczi Erzsébet

Medencéik is várják a járványveszély utáni indulást – mutatja Perge József, a fürdőt üzemeltető cég ügyvezető igazgatója

Fotó: Daróczi Erzsébet

– Röviden összefoglalva: nagyon negatívan befolyásolja a falu jelenét ez a helyzet – mondta Molnár János polgármester. – Berekfürdőnek van egy óriási előnye, ez a turizmus, melyből sokak meg tudnak élni. De ez a probléma is, mert ezen kívül szinte más munkalehetőség nincs. A kormány által a koro­navírus-járvány miatt megho­zott szigorító intézkedések óta megszűnt a turizmus a településen. A falu vonzerejét adó gyógyfürdőnk, a szállásadók túlnyomó része bezárt, vagy ki sem nyitott – ez pedig nem biztató. Meg kellett szerveznünk a szociális- és közétkeztetésben részt vevőknek az ebéd házhoz szállítását is – tette hozzá.

Az önkormányzat intézményei – az óvodában ügyelet van –, így a könyvtár, a művelődési ház bezárt, a feldolgozóüzem, a kertészet és térkőüzem működik, betartva a komolyabb fertőtlenítési előírásokat.

– A több száz üdülőtulajdonosunk otthon maradt, nem tapasztalunk tömeges érkezést. Még nem tudjuk, mekkora lesz a falu idegenforgalmi, szállásadói, vendéglátói bevételkiesése, így nem könnyű a helyzetünk, de a vírus terjedésének megakadályozásáért ezt fel kell vállalnia önkormányzatunknak – jelentette ki Molnár János.

– Múlt hétfőn kezdeményeztem, hogy a képviselő-testület hozzájárulásával zárjuk be a fürdőt is – mondta Perge József, a Berek-Víz Kft. ügyvezető igazgatója.

Medencéik is várják a járványveszély utáni indulást – mutatja Perge József, a fürdőt üzemeltető cég ügyvezető igazgatója
Fotó: Daróczi Erzsébet

– Bár ez jelentős bevételkiesés, de úgy gondoltam, dolgozóink és a faluban élő sok idős ember életét nem szabad veszélyeztetni. A képviselők támogatták a kérést, tizennyolcadikán már nem nyitottunk ki, de igyekszünk a dolgozóknak munkát biztosítani. A pénztárban és a gyógyászatban dolgozók nem tudnak otthon sem masszírozni, sem jegyeket értékesíteni, ők két hét szabadságra mentek, de a vízkezelő-karbantartók folytatják a szezonra való felkészülést. A takarítónők a kemping és a fürdő létesítményeiben végzik a nagytakarítást, a közterületi csoport is dolgozik – tette hozzá.

Április végéig az összes foglalást visszamondták.

– A vendéglátóegységekkel többéves szerződésünk van, nem bontunk szerződést senkivel. Március 31-ig az első, július 1-ig a második félévi bérleti díjat kell fizetniük, addigra kiderül, hány nap nem volt vendégforgalom, akkor tudjuk kompenzálni veszteségeiket – fogalmazott a szakember, aki szerint márciusban legalább tíz-, áprilisban harminc-, májusban pedig közel ötvenmilliós árbevételtől eshet el a fürdő.

Perge József bízik abban, hogy a járvány után, július-augusztustól bátrabbak lesznek az emberek, és elmennek a fürdőbe, mert az adna olyan szintű bevételt, mely biztosítaná a Berek-Víz Kft. stabilitását.

– Ha úgy dönt a vendégek többsége, hogy mégis fél, és otthon marad, akkor nagyon komoly gondjaink lehetnek – tette hozzá Perge József.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában