2020.02.01. 17:00
Drámai sorsokat idéztek fel a családtörténetek Jászberényben
A háború után… címmel szervezett előadói délutánt Faragó Annamária író, dokumentumfilmes csütörtökön az Eszterházy Károly Egyetem Jászberényi Campusán.
Fotó: Gémesi Balázs
A rendezvényt Pócs János, országgyűlési képviselő nyitotta meg. Kiemelte: azért is fontos az emlékezés, mert megoszthatjuk egymással apáink, nagyapáink a mi életutunkat is meghatározó fájdalmas örökségét.
A hiánypótló rendezvényen személyes történeteket felidézve emlékeztek a második világháború után szovjet kényszermunkatáborokba ártatlanul elhurcolt magyar emberekre. A túlélők a Gulág poklában szerzett testi, lelki traumáikról, szenvedéseikről sokáig nem beszélhettek, rettegésben éltek. Az előadók családtörténeteiken keresztül drámai sorsokról, generációról generációra örökölt sebekről számoltak be. A Gulág, mint kollekív trauma feldolgozásában fontos szerepe van a kibeszélésnek.
Az eseményen Faragó Annamária elmondta, hogy az előadói délutánt A háború után című új dokumentumfilmje előkészítéseként szervezte meg. Néhány évvel ezelőtt jelent meg a Háború és lélek című könyve, mely az első magyar regény a szovjet kényszermunkatáborok kegyetlen világáról. A jászsági szerző anyai nagypapája emlékére írta meg a történetet, aki megjárta a szaratovi munkatábort. Az utódok elbeszélésének sorában osztotta meg édesapja történetét Erdődi Levente. Emlékét, a Dr. Erdődi Lajos a „Nép ügyvédje” című könyv őrzi.
A trauma feldolgozása a legtöbb esetben szakszerű segítséget igényel, amiben a pszichológia tudománya sokat tud segíteni. A trauma lélektani hatásairól, a poszttraumás stresszről, a túlélés és növekedés lehetőségéről Dr. S. Nagy Zita neuropszichológus, egyetemi adjunktus osztotta meg tapasztalatait a rendezvényen. A kollektív traumatizáció és együttes gyógyulás útjairól pedig Orosz Katalin klinikai szakpszichológus, transzperszonális terapeuta beszélt.
Háború után című előadói délután Jászberényben
Az programot kulturális műsor is gazdagította. Fellépett Pitti Katalin operaénekes, Dózsa László színművész, Hegedűs Valér zongora- és orgonaművész, valamint a záró műsorban közreműködött a Cantate Nobis Énekegyüttes. A művészek családjaik szenvedéstörténetét is megosztották a jelenlévőkkel.