2019.09.15. 11:30
Meditáció: a hangutazás a testet és lelket is masszírozza
Tibeti tálakkal, óceándobbal, esőbottal, didzseriduval varázsol távol-keleti hangulatot Darányi „Hangadó” László. Az ötvencentis gong hangja betölti a teret, a rezgéshullámai utolérnek. A meditálás és relaxáció nyugodt szigete a Varázslat Stúdió, ahol egyebek mellett a hangterápiás csoportfoglalkozásait tartja megyeszékhelyünk hangadója.
Különböző méretű és falvastagságú tálakat szólaltat meg Darányi Hangadó László.
Forrás: Beküldött fotó
Fotó: Sipeki Peter
A tibeti tálak világával tavaly ismerkedett meg Darányi „Hangadó” László. A korábbi munkahelyeihez képest nagy váltás volt az életében, jelenleg a hangtálterápiával a stresszmentesítő lehetőségek kiaknázásán dolgozik.
– Az életem első része a hadseregben és az olajiparban zajlott. Dolgoztam felderítőként, ejtőernyősként, búvárként, jártam misszióban, majd csoportvezető voltam, hatalmas felelősséggel. Akadt, amikor száznegyven embert koordináltam. A hirtelen reagálás és a proaktivitás volt jellemző rám. Így elmondható, hogy az életem első fele rázós volt, próbálom egálra kihozni, mire megöregszem.
„Ma már belátom, hogy amin nem tudunk változtatni, azon fölösleges idegeskedni”
– vallja László.
Szolnok hangadója Afganisztántól Kanadáig bejárta a világot, őseink kultúráját a keleti népek világával kapcsolja össze. Tavaly Budapesten ismerkedett meg a hangtálak világával. A nyugati országok kórházaiban rekreációs célból is alkalmazzák a rezgéseket.
– Az anatómiától kezdve az eszközök ismeretét és -kezelését is el kellett sajátítani. Nem kottából, hanem mindig saját intuíciók szerint játszom, tehát nincs két egyforma hangfürdő – mesélte az alkalmakról László, aki az egyéni és páros terápiák mellett csoportos foglalkozásokat is vezet.
A hozzá érkezőkkel rövid beszélgetés során ismerkedik meg, így előtérbe kerülhetnek a testi és lelki problémák. A továbbiakban együtt dolgoznak azon, hogy a páciens jobban érezze magát.
A lazító, szellemet inspiráló, a test energiáit kiegyensúlyozó, tisztító gongmeditációra érkezőket a terembe belépve nyugalom járja át. Már magának a stúdiónak is megvan a hangulata, a füstölő, az aromaterápia már önmagában is megteremti a kellemes alaphangulatot. A nyugodt hangzású zene a ráhangolódás részét képezi. Kényelmes elhelyezkedés után kezdődik a relaxálás, ami hozzásegíti az embert az ellazuláshoz.
– A cél, hogy olyan alfa állapotba juttassuk el a vendéget, amivel kikapcsolódik. Ez sajnos nem mindenkinek sikerül, de érdemes próbálkozni, hiszen a meditáció tudatosan gyakorolva megtanulható. Az elcsendesedés után kezdődik a hangutazás. A dupla fenekű kecskebőr óceándobbal a hullámzás hangjait lehet utánozni, de az esőbotban pergő szemek is különleges varázslatot teremtenek.
– Fontosnak tartom, hogy legyen olyan idő, amit magára szán az ember ebben a rohanó világban, a tálak hangjai a test mellett a lelket is masszírozzák. A négy elemnek megfelelő hangokat megszólaltató koshi csengése zárja a foglalkozást – részletezte László.
A közeljövőben összekapcsolja a hang- és erdőfürdőt, de alkalmanként kínai teaszertartásokat is szervez Darányi „Hangadó” László. Szívesen foglalkozik gyerekcsoportokkal, amely esetekben lufival és tálba töltött vízzel is kézzel foghatóvá válnak hangok, hiszen láthatóak a rezgések. A Hangolda során kipróbálhatják a tálakat és a gongot is a legkisebbek, megismerkedve a különböző hangzásokkal.
Gyógyításra használták a tálakat
A Tibetben különböző méretben készülő, kézi kovácsolású tálak használata több ezer éves hagyományra nyúlik vissza. Kezdetben terményeket, takarmányt, vizet tároltak benne, majd később lazításra, meditációra, gyógyításra használták. A hagyomány szerint egy hangtál hét-tizenkét fémet tartalmaz, melyek a hét fő bolygó élettani hatásával párosíthatók. Az alaphangot, felhangot és néhány alhangot egyszerre kiadó hangtálak nagyon mély, alfa, théta vagy akár delta szintű relaxációs állapotba képesek elvinni az embert.