MEZŐTÚR

2019.09.28. 11:30

Éva könyve a fazekasmester istenadta tehetségét mutatja be

Badár Balázs neve egybeforrt a fazekasság mesterségével. Élete és munkássága a mezőtúriak és a szakmát művelők számára egyaránt sokat jelent. Számos történet él az emberek emlékezetében a mesterről. Most azonban megszületett egy könyv, amely összefoglalja mindezt, megidézve alakját, s bemutatva, mint művészt és mint embert.

Szabó Lilla Laura

Kissné Mikes Éva alapos kutatómunka után írta meg a könyvét Badár Balázsról.

Forrás: Beküldött fotó

Kissné Mikes Éva hosszú és alapos kutatómunka után készítette el az életrajzi könyvet, Badár Balázs halálának 80. évfordulója alkalmából. Jó néhány hiteles információt maga a mester unokája, Badár Júlia szolgáltatott számára. Emellett levéltári anyagokat, korabeli újságcikkeket is segítségül hívott a kötet elkészítésekor, amelyen gyakran éjszakába nyúlóan dolgozott.

– Júlia tavaly halt meg, ám addig számos részletet megosztott velem az életükről. A könyv megírására részben miatta vállalkoztam. A másik ok pedig az volt, hogy úgy éreztem, valamilyen formában meg kell mentenem ezt az értéket az utókornak. Van olyan, akinek ma már semmit nem mond a Badár név. Ez elszomorított... – kezdte Éva.

A mester istenadta tehetség volt, különleges képessége már gyermekkorában megmutatkozott. A könyv lapjain az is megelevenedik, hogyan vált ez világossá a környezete számára.

– Varjúpásztorkodás közben fedezte fel magának az agyagos földet. Unaloműzésként figurákat készített belőlük, majd a napon kiszárította őket. Ásott nekik egy gödröt és befedte. Ide rejtette el az alkotásait.

– Tíz év körül volt ekkor. Egy nap egy kocsi véletlenül ráhajtott, akkor találták meg őket – idézte fel az író. Kiemelte, hogy innentől a fiatal fiút mester mellé adták tanulni. Már tizenhárom évesen sikeres volt, noha csak két elemit járt ki az iskolában.

– Olyannyira a lelkéből dolgozott, hogy nem volt szüksége más tudásra. Egyébként egész életében mélyen hívő emberként alkotott, a családja szintén követte ebben. A hálaadás igen sokat jelentett számára. Úgy hitte, ha nem így tesz, az úr visszaveszi a tudását – részletezte. A mesterre hatással volt a századforduló új művészeti stílusa, a szecesszió.

Ám az ősi elemeket és módszereket szintén jól ismerte. Végül saját stílust alakított ki, amely újszerű volt a fazekas mesterségben, országosan is. Hercegek, méltóságok, sőt Móricz Zsigmond szintén felbukkant a megrendelői között.

Külföldi sikerei is szép számmal akadtak. Egy belgiumi kiállításon Ferenc József ezüstéremmel jutalmazta, Erzsébet királyné pedig egy nagy dísztányért vásárolt tőle.

Éva könyve nem csak azért különleges, mert a Badár család életét mutatja be. Egyúttal remek korrajzot ad a huszadik század mindennapjairól. Az Agyagcsodák megálmodója című kötet méltó emléket állít a híres fazekasmesternek és a korszaknak is, amelyben alkotott.

Kissné Mikes Éva alapos kutatómunka után írta meg a könyvét Badár Balázsról.
Fotó: Beküldött fotó

Szívesen olvas

Éva egész életében a pedagógiai pályán tevékenykedett. Rajztanárként számos fiatal tehetség kibontakoztatásában segített, fáradozott. Mindent egybevetve ötvenkét évig okította a diákokat. A tudás és értékmegóvás iránti vágy mindig is jellemezte őt. Szerteágazó ismereteit megannyi területről gyűjtötte, szívesen olvas. Ignácz Rózsa könyveit mostanság fedezi fel újra magának.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában