2019.08.24. 11:26
A legtöbb kis- és középvállalkozás nem állt le nyáron
A pihenés, nyaralás mindenki életében fontos, a szabadságolások beosztása ugyanakkor sokszor nem megy teljesen zökkenőmentesen.
Forrás: Illusztrációfotó/Shutterstock
A tapasztalatok szerint könnyebb olyan nagyvállalkozásoknál, gyáraknál előre tervezni, ahol nyaranta leállnak hosszabb-rövidebb időre. A hazai kis- és középvállalkozásoknál viszont alig jellemző a teljes bezárás. A magyarországi, elsősorban kisebb cégekre pedig az időszakos se nagyon, mutat rá egy felmérés is.
A K&H kutatásából kiderül, hogy mindössze minden tizedik vállalkozás nyilatkozott arról, hogy több évre visszamenőleg rendszeresen beiktat szünetet a cég működésébe. A túlnyomó többségnél (82 százalék) viszont erre még nem volt példa, sőt, a jövőben sem tervezik, hogy valamilyen okból, például karbantartás vagy egységes szabadságolás miatt, bizonyos időre leállna a cég.
Azon vállalkozásoknál, amelyeknél volt már leállás, leginkább az jellemző, hogy ilyenkor az egész cég bezár. A leállások hossza általában maximum egy hét, de a cégek egy része egy teljes hónapos szünetet is beiktat.
Ha megnézzük az egyes hónapokat, az látszik, hogy elsősorban júliusban és augusztusban „nyaralnak” a cégek, illetve a téli ünnepek idején, azaz decemberben találkozhatunk még időszakos leállással. Ez nagy mértékben összefügghet a cég dolgozóinak szabadságával, ugyanis a munkatársak túlnyomó része nyáron, azon belül is a főszezonban, azaz júliusban és augusztusban megy hosszabb időre nyaralni. A cégek túlnyomó többsége azonban leállás beiktatása nélkül igyekszik megoldani a szabadságok kiadását a főszezonban.
– Ahhoz, hogy talpon maradjanak és növelni tudják kvázi nyereségüket, a vállalkozásoknál kellő dolgozói létszámra van szükség, a munkatársak megtartása pedig nem egyszerű – hangsúlyozta dr. Lits József, a Vállalkozók Országos Szövetségének megyei elnöke. – Kis- és középvállalkozásoknál gyakran nem realizálódik olyan árbevétel, aminek egy részét a dolgozók számottevő bérnövelésére fordíthatnának.
– Például mi, értékbecslők tíz éve ugyanolyan áron vállaljuk a becslést a bankoknál, ugyanakkor egy banktisztviselőnek ötven százalékkal vagy még többel növekedett a bére. Ezért mi nem tudjuk anyagilag kellőképp elismerni a dolgozóinkat, hiába akarjuk.
– Korábban meg tudtunk tenni olyat, hogy elmentünk a munkatársakkal egy hétvégére regenerálódni. Ez ma már nem megy, a bevételi struktúra sokszor nem teszi lehetővé a munkabéren kívüli igények kielégítését. Emiatt nem tudnak sokan a nyári szezonban bezárni arra az időre, míg a munkatársak nyaralnak.
Egyeztetnek velük a bedolgozók
A nagyvállalkozásoknak bedolgozó kisvállalkozások, például a gépgyártás területén, ami jellemző ágazat megyénkben is, a nagy cég leállásához igazítják saját munkatársaik szabadságolását – hívta fel rá a figyelmet Ádám Csaba, a Fiatal Vállalkozók Országos Szövetségének megyei elnöke.
Elmondta, cégek, gyárak kimondottan szeretik, ha egyeztetnek velük a bedolgozók a szabadságolásokról. A leállás idején van idő elvégezni a karbantartásokat is, beleértve az informatikai területet is, az ilyen munkákat végző vállalkozásoknál pedig az a jó, ha ilyenkor nem mennek nyaralni a munkatársak.