jászkunság

2019.07.10. 11:30

Fokozott kockázatot jelentenek a mezőgazdasági munkagépek

Megkezdődtek a nyári betakarítási munkálatok, így egyre több mezőgazdasági vontatóval, lassú járművel találkozhatnak a közlekedők megyénkben is. Ráadásul a működő gépek fokozott tűzveszélyességi kockázatot is jelentenek a meleg, száraz időben.

Czakó Nóra

Tarló, lábon álló gabona és egy kombájn szalmagyűjtője égett múlt pénteken, Kisújszállás közelében

Fotó: Kisújszállási ÖTP

Műszaki meghibásodás miatt kigyulladt egy kombájn belsejében lévő szalma még pénteken, Kisújszállás külterületén. A kirepülő izzó alkatrészek a gép környezetében lángra lobbantották a tarlót, a tűz pedig lábon álló növényzetre is átterjedt.

A kezelő egy porral oltóval megkezdte a kombájn oltását, amit a tűzoltók fejeztek be. A lángok mintegy másfél hektárnyi területet perzseltek fel.A hasonló esetek elkerülése érdekében fontos a földeken a szabályos munkavégzés, illetve a gépek megfelelő műszaki állapota.

– A gazdálkodóknak a munkálatok megkezdése előtt gépellenőrzésen kell megbizonyosodniuk arról, hogy a traktorok, kombájnok és egyéb berendezéseik üzembiztosak – mondta hírportálunknak Németh Ádám megyei katasztrófavédelmi szóvivő.

– Ezekre az alkalmakra várja a katasztrófavédelem a gazdák hívását, a legalább öt gépet érintő ellenőrzéseket ugyanis a tervezett időpont előtt tíz nappal be kell jelenteni a területileg illetékes katasztrófavédelmi kirendeltségnek.

– Az ellenőrzésekről jegyzőkönyv készül, ennek egy példányát a gépen kell elhelyezni, az előírásoknak megfelelő tűzoltó készülékkel együtt. A katasztrófavédelem nem csak a munkálatok kezdete előtt, hanem szezon közben is biztosít konzultációs lehetőséget a gazdálkodók számára – tette hozzá.

A kalászos növények betakarítását lehetőség szerint a közutakhoz és vasútvonalakhoz legközelebb eső részen kell elkezdeni, ezek mellett legalább három méter széles védőszántást kell alkalmazni.

Kazlat, szérűt vagy rostnövénytárolót robbanásveszélyes anyagok tárolására vagy forgalmazására szolgáló építményektől kétszáz; egyéb épületektől száz; közúttól, erdőtől vagy lábon álló gabonától huszonöt; valamint magasfeszültségű, föld feletti elektromos vezetéktől húsz méter védőtávolságra kell elhelyezni.

Tarló, lábon álló gabona és egy kombájn szalmagyűjtője égett múlt pénteken, Kisújszállás közelében
Fotó: Kisújszállási ÖTP

A szabadban összerakott kazlak között legalább húsz méter távolságot kell tartani, vasúti vágánytól legalább száz, közúttól és erdőtől pedig legalább huszonöt méterre kell elhelyezni ezeket.

A mezőgazdasági munkagépek megjelenése az utakon növeli a balesetveszélyes szituációk kialakulásának lehetőségét is. Szombaton reggel Tiszaföldvár külterületén, a 442-es számú főúton egy mezőgazdasági vontató vezetője balra akart kanyarodni, azonban nem vette észre, hogy előzését a mögötte haladó személygépkocsi már megkezdte.

Az autó vezetője, hogy elkerülje az ütközést, balra kormányozta járművét, és árokban borult. A benne tartózkodók könnyebb sérüléseket szenvedtek.

A rendőrség felhívja a mezőgazdasági munkában részt vevők figyelmét, hogy tartsák be a közlekedési szabályokat.

– Az egyik legfontosabb, hogy a vezető, mielőtt a járművel a telephelyről elindul, köteles a kormány- és fékberendezést, a gumiabroncsok, valamint a kötelezően előírt világító és fényjelző berendezések működését ellenőrizni. Ennek a vizsgálatnak teljeskörűen ki kell terjednie a pótkocsira, illetve a további vontatmányokra is – fejtette ki Vojter-Szabó Zita megyei rendőrségi szóvivő.

– A járművezető köteles indulás előtt tájékozódni az útvonalra vonatkozó forgalmi rendről és az aktuális forgalomkorlátozásokról. Emellett úgy kell közlekednie, hogy járműve a közút területének a lehető legkisebb részét vegye igénybe.

– Fontos, hogy a járművezetőnek az általános KRESZ-szabályokon kívül kötelessége betartani a túl méretes járművekre vonatkozó biztonsági rendszabályokat is. Különösen nagy hangsúlyt kell fektetni a rakomány rögzítésére, letakarására, és a közútra történő felhajtás előtt az adapterek leszerelésére is.

– Kiemelten fontos kihajtás előtt a jármű sártól való megtisztítása, azonban, ha mégis szennyeződés kerül a közútra, gondoskodni kell az azonnali letakarításáról.

– A járművek méretéből és sebességéből adódóan a legveszélyesebb manőver az irányváltoztatás, ezért a közútról történő fel- és lekanyarodást kiemelt körültekintéssel kell végrehajtani! – hangsúlyozta a szóvivő.

Tilos a dohányzás és az alkoholfogyasztás aratás közben!

Betakarítás közben tilos a dohányzás, még a gépek vezetőfülkéjében is. Ezenkívül nem lehet olyan munkálatokat végezni a tarlón, szérűn vagy rostnövénytároló területén, amely nyílt lánggal járhat, illetve a járműveket tilos a tarlón üzemanyaggal feltölteni.

Kötelező a gépek akkumulátorának védőburkolata, illetve a kipufogó és a szikratörő éghető anyagoktól történő megtisztítása legalább naponta egyszer.

Pihenőidőben a gépeket a táblától legalább tizenöt méter távolságra kell leállítani, ha ez nem lehetséges, akkor a tábla körül három méter széles védőszántást kell kialakítani. Szintén a földterülettől tizenöt méterre kell kialakítani a dohányzóhelyet is, ahol megfelelő mennyiségű víznek is lennie kell.

Emellett a közlekedés során a gépjárművezetőknek szigorúan tilos a szeszes ital fogyasztása. A balesetek megelőzése érdekében ez nemcsak a munka idejére, hanem a hazaútra is vonatkozik, még akkor is, ha motorral vagy személyautóval térnek haza.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában