2019.05.30. 06:50
Rangos díjat kapott dr. Beranek László
Egy életmű, több évtized munkájának értékelése rendkívül nehéz és felelősségteljes feladat. Környezetünkben számos olyan ember él, aki saját példájával jár előttünk, kiérdemelve a közösség megbecsülését. Ennek megfelelően Tiszafüreden minden évben átadják a 2015-ben alapított Életmű díjat.
Dr. Beranek László mindenre nyitott, ami a közt szolgálja
Fotó: Ujvári László
Nagy fába vágja a fejszét az újságíró, mikor egy olyan életmű összegzésére vállalkozik, mint amilyennel id. dr. Beranek László Győző bír. Idén a megyeszerte ismert igazgató főorvos, belgyógyász, reumatológus és fizioterápiás szakorvos kapta a város egyik legrangosabb elismerését.
– Négy éven keresztül József Attila padjában ültem. Akkoriban az volt a szokás, hogy az osztály legjobb tanulója a híres költő iskolapadjában ülhetett – mesélte meghatározó gyerekkori élményét.
Makón született 1943-ban, középiskolai tanulmányait is ott végezte, orvosi diplomáját pedig a Szegedi Orvostudományi Egyetemen szerezte. Ugyanakkor a sikerekhez vezető utat nem vörös szőnyeg borította.
Családjuk makói volt, de a délvidéki Temerinben éltek. A negyvenes évek zűrzavarában egyik pillanatról a másikra kellett elköltözniük az erősödő szerb agresszió elől. Először a Felvidéken, édesapja rokonainál húzták meg magukat, ahonnan kalandos útjuk Németországba, egészen Drezdáig vezetett. Megélték a várost szinte teljesen elpusztító bombázások szörnyűségeit, és csak később tértek vissza Makóra.
– Édesapám eltűnt a háborúban, nagyszüleimmel, édesanyámmal és húgommal jöttünk vissza Magyarországra – idézte fel. Már az általános iskola vége felé tudta, hogy orvos szeretne lenni. Elhatározásában édesapjának emléke jelentős szerepet játszott.
Az orvosi pályáját a karcagi kórházban kezdte, ahol egy évtizeden át belgyógyászként, körzeti orvosként és reumatológusként dolgozott. Érdeklődése fokozatosan utóbbi felé fordult, ez irányba képezte tovább magát.
– Igyekeztem mindig a legmagasabb szinten elsajátítani az aktuálisan elérhető szakmai tudást – magyarázta. Éppen Bükkfürdőn dolgozott, mikor megkeresést kapott Tiszafüredről. Végül 1982-ben indult el a Tisza-parti kisvárosban a reumatológiai szakellátást folytató járóbeteg-szakrendelő és az ehhez kapcsolódó nappali kórház. Ekkor költözött családjával Tiszafüredre.
Létrehozta 1996-ban a Tiszafüredi Sanitas Corporis Kft.-t, majd tíz évvel később pályázati forrás bevonásával felújította és kibővítette a régi épületet. Itt folyik jelenleg is a kistérség és a szomszédos megyék betegeinek járóbeteg-szakellátása, összesen tizenkét szakrendelésen.
Huszonöt szakképzett munkatárs és hét orvos dolgozik az intézményben. A telephelyekkel együtt több mint hetvenezer lakos finanszírozott, hiánypótló egészségügyi ellátását végzik.
Eredményekben és elismerésekben gazdag szakmai pályája mellett a közéletben is aktív: volt tanácstag, majd két ciklusban önkormányzati képviselő. Támogatja a város közintézményeit, civil szervezeteit, és létrehozta a Tiszafüredi Népművészeti Alapítványt, mely a háromszáz gyermek néptáncoktatását végző Tisza-tavi Alapfokú Művészeti Iskola üzemeltetője.
– Mindenre nyitott vagyok, ami a közt szolgálja. Szívesen teszek eleget bármilyen felkérésnek, aminek céljaival magam is azonosulni tudok – árulta el.
Nem maradt követő nélkül, egyik fia is az orvosi pályát választotta, a másik közgazdász lett. Büszke két fiú és három lány unokájára, akik jelenleg az általános és középiskola, valamint az egyetem padjait koptatják.
Az általa irányított egészségügyi intézmény az ezredfordulón Szakmai Nívódíjban részesült. Az egészségügyi miniszter több alkalommal dicsérő oklevéllel, valamint az Egészségügy kiváló dolgozója címmel ismerte el munkáját, 2006-ban pedig megkapta a Batthyány-Strattmann díjat.
Tudományos vizsgálatokkal igazolta a tiszafüredi, a tiszaörsi, berekfürdői és kunhegyesi fürdők termálvizének gyógyhatását. Két évvel ezelőtt pedig segítette a Tiszafüredi Városi Strandfürdő gyógyfürdővé minősítését.