2019.04.07. 20:45
A ló gyógyító ereje a mozgásában is rejlik
A lovasterápia, ahogy hazánkban, úgy a megyében is mondhatni gyerekcipőben jár. Sokan nem hisznek az erejében, a hatásában, vannak azonban, akik saját tapasztalatból mondják, hogy képes csodát művelni.
Fotó: Hutter Zsófi
Csajbók Ivett, szolnoki gyógypedagógus és lovasterapeuta óvodás és iskoláskorú gyermekek terápiás lovagoltatásával foglalkozik képesség-, készség- és mozgásfejlesztés céljából.
— Régi, nagy álmom volt, hogy gyógypedagógiai lovasterapeutaként dolgozzam — kezdte. — Az egyetemen — ahova gyógypedagógia szakra jártam — volt egy tanárom, aki ezzel foglalkozott és mellé szegődtem, ismerkedtem ennek a működésével.
— Később elvégeztem egy készség és képességfejlesztő lovasterapeuta képzést, valamint ezzel párhuzamosan a mozgásfejlesztés lóháton elnevezésű képzést is.
Ivett elárulta, bármelyik gyereknek jót tesz a lovaglás, de természetesen vannak speciális problémák, melyeknél különösen hatásos lehet.
— A ló csodája abban rejlik, hogy lépésben úgy mozog a medencéje, ahogy az ember medencéje mozog járás közben — mondta. — Ez például azoknak, akiknek izomtónus problémájuk van, mozgásukban korlátozottak, azoknak kifejezetten jót tesz.
— A folyamatos mozgásnak köszönhetően az idegrendszert is stimulálja, ami pedig az egyensúly problémákat, a mozgáskoordinációt nagyon jól fejleszti. Emellett az erőnlétet és az állóképességet is próbára teszi.
A szakember amellett, hogy 100 százalékig hisz a terápia hasznosságában és erejében, folyamatosan szembesül a sikerekkel a munkája során.
— Van olyan gyerekünk, aki 24. hétre született, két naposan agyvérzést kapott, és emiatt mind a négy végtagja érintett — mesélte. — Első alkalommal, mikor találkoztunk, magzatpózban ült a lovon a merev ízületek miatt, kapaszkodni is alig tudott. Azonban pár alkalom után már mondhatni kiegyenesedve ült fel a ló hátára. Ez egy nagyon nagy eredmény…
A terapeuta elárulta, egyre több olyan gyermek van, aki valamilyen problémával küzd.
— Folyamatosan nő a számuk és ebben a genetika, valamint a magzati korban elszenvedett ártalmak, behatások is nagy szerepet játszanak. Ilyen például a stressz, és a táplálkozás.
Ivett hozzátette, nem csak azok a gyermekek tartoznak ebbe a csoportba, aki orvosilag megállapított problémával küzdenek. Hanem azok is, akiknek lelki, pszichés gondjuk van.
— Például akiknek elváltak a szülei. De előfordul, hogy egy testvér érkezését sem könnyű feldolgozni. Nekik is nagy segítséget tud nyújtani a lovasterápia — mondta.
A szakember végezetül elárulta, a gyerekek fejlődése mellett nagyon nagy erőt tud adni az is, hogy a szülők is folyamatosan látják a sikereket, az előrehaladást.
— Éppen ezért bízunk abban, hogy egyre többen lesznek, akik belátják, hogy a ló nagyon jó partner a problémával küzdő gyerekek fejlesztésében.
Hazánkban négy szakága érhető el a lovasterápiának: hippoterápia, lovas pszichoterápia, gyógypedagógiai lovaglás, és a parasport
Hippoterápia – gyógytornászok végzik – azoknak jó, akik baleset, agyvérzés, stb. következtében mozgás rehabilitációra szorulnak
Pszichoterápia – pszichológusok végzik – pszichés problémával küzdőknek javasolt
Gyógypedagógiai lovasterápia – gyógypedagógus- lovasterapeuta vezeti – sajátos nevelési igényű gyerekeknek való
Parasport – speciális képzettséggel rendelkező lovas szakemberek, edzők segítségével – speciális lovas oktatás fogyatékkal élő lovasok számára