2019.02.11. 12:00
Egyedi gyógyszer-azonosítási rendszer indult a patikákban
Mostantól minden gyógyszert egyedileg azonosítani kell kiadás előtt. A patikusok attól tartanak, ez jelentős mértékben lassítja majd a folyamatot.
Forrás: Shutterstock
Február 9-től indult élesben az egyedi gyógyszer-azonosítási rendszer. Az Európai Unió minden országában, így Magyarországon is, minden egyes vényköteles gyógyszert tartalmazó dobozt egyedi azonosítóval kell ellátni, amellyel a gyógyszerek származása ellenőrizhető. A cél nyilvánvalóan az, hogy ne kerüljön hamisított készítmény forgalomba.
A csomagoláson elhelyezett egyedi azonosítót a gyógyszergyártók a termék rendeltetési helyére vonatkozó információval együtt kötelesek feltölteni egy központi adattárházba, amelyet később, az azonosítást követően, a készítmény átadásakor a patikusok felfüggesztenek.
Ezzel számos „kiskapu” bezárul. Megszűnik a gyógyszerek cseréjének lehetősége – ami bizony eddig is erősen kifogásolható volt –, s arra sem lehet számítani, hogy majd az ismerős patikus szívességből visszaveszi a korábban kiváltott, ám otthon feleslegessé váló készítményeket.
– Nem teljesen új számunkra ez a rendszer, hiszen mostanáig is lehetőségünk volt rá, hogy használjuk, bár eddig nem volt kötelező – tudtuk meg Nyitrai Kálmánnétól, az egyik szolnoki gyógyszertár vezetőjétől.
– Ennek ellenére azért számítunk rá, hogy lesznek buktatók, hiszen csak élesben, a gyakorlatban derül ki, mennyivel lassítja le a munkát a plusz ellenőrzés, ha kötelező minden alkalommal elvégezni. Ha egy-két recepttel érkezik valaki, nem hiszem, hogy érezhető lesz, de ha tucatnyival, már biztosan tovább tart a munka.
– Leginkább nagy tételeknél tartok attól, hogy feltorlódik a sor, például, ha idősotthonok lakóinak gyógyszereit vagy házi gondozottak készítményeit váltja ki valaki egyszerre, nagy mennyiségben.
– Korábban ezt megoldottuk úgy, hogy amikor volt egy kis idő rá, összekészítettük a szükséges patikaszereket, mostantól viszont erre már nem lesz lehetőség. Mindezzel együtt is szükségesnek tartom azonban az azonosítási rendszer bevezetését, hiszen sokkal biztonságosabbá, jobban nyomon követhetővé válik a gyógyszer útja.
– Ez az előírás egy újabb adminisztrációs teher számunkra, ami tovább lassítja a munkánkat – mondta el az egyik kunsági kistelepülés fiókpatikájának gyógyszerésze.
– Mifelénk egyébként sem elterjedtek a hamisított készítmények, s ezeket jórészt nem is a patikákban szokták beszerezni az emberek. Az internet világában viszont már mindenhez hozzá lehet jutni. Attól tartok, aki akarja, ezután is megtalálja a megfelelő csatornákat hozzá.
Sikeres volt a teszt
A bevezetés technikailag jól áll, a közforgalmú patikák, az intézeti gyógyszertárak és a nagykereskedők túlnyomó része is sikeresen teljesítette az úgynevezett megfelelőségi tesztet. A rendszert sok helyen már sikeresen tesztelték, ugyanis az már a tavalyi év közepe óta alkalmas az adatok fogadására. Fontos, hogy kisebb-nagyobb változások a későbbiekben is várhatók a rendszerrel kapcsolatban.
Borítókép: illusztráció
Forrás: Shutterstock