2019.02.12. 11:30
Felfigyeltek a tudósok a 16 éves cserkei lány eredményeire
A mindösszesen 16 éves Fodor Izabella kutatása során rájött, milyen egyszerű módszerrel lehet visszaszorítani a veleszületett szembetegségeket. Eredményeire egy Amerikában élő rákkutató is felfigyelt. Izabella célja, hogy ott legyen a Nobel-díj-átadón, és a legelismertebb tudósok előtt mutathassa be eddigi kutatását.
Úgy tűnik, a Fodor Izabella és tanára által tanulmányozott anyagokat a rákgyógyításban is fel lehet használni
Forrás: Beküldött fotó
Nem volt egyszerű Fodor Izabellával időpontot egyeztetni. Labor, konferencia, iskola, kísérletek, prezentáció, szakdolgozat, csak ezek után készíthettünk vele interjút. Egy komoly kutatással foglalkozó fiatalnak percre pontosan be van osztva az ideje.
A korábban a szerbiai Újvidéken élő Fodor Izabella az általános iskola elvégzése után, két éve költözött hazánkba. Iza már akkor tudta, orvos akar lenni és kutató.
– Csakhogy nem találtunk olyan magyar nyelvű középiskolát odakint, amelynek megfelelően erős lett volna az oktatása – meséli Iza.
– Így arra jutott a családunk, Magyarországon folytatom tovább a tanulmányaimat. Cserkeszőlőre költözünk, a családi nyaralónkba. Először Szentesre jártam a Horváth Mihály Gimnáziumba, majd átiratkoztam a tiszaföldvári Hajnóczy József Gimnáziumba.
– Szentesen tagja lettem egy ott működő kutatócsoportnak. A tanárom, mentorom, dr. Lantos Ferenc kezdett el mesélni nekem a karotin anyagok látás kialakulásában betöltött szerepéről.
Izabellát rendkívüli módon megfogta e téma, ez is lett a kutatása célpontja. A karotint tartalmazó magyar fűszerpaprikát kezdte el mentorával vizsgálni. Kísérletei helyszíne a Pécsi Orvostudományi Egyetem volt.
Kiderítették, mi történik, ha fűszerpaprika-őrleményt eleségbe keverve tyúkokkal etetnek meg: a tojások karotin-koncentrációt tartalmaznak. Ebből aztán tésztát készítettek, mely még mindig tele volt a jótékony karotinnal. Valóban jótékony, hiszen tudott dolog, hogy ez az anyag rendkívül jó hatással van a látásproblémák megelőzésére.
– Ázsiában, főleg Banglades környékén rendkívül sok gyermek születik farkasvaksággal. Már ott is tudják, hogy a karotin ellenszere lehet ennek a betegségnek, ezért az ottani kutatók rizsbe „oltották bele„ a karotint, hogy a várandós anyák ezt fogyasszák. Csakhogy ez egy génmódosított rizs...
Nem úgy Izáék tésztája, mely csak természetes anyagokat tartalmaz! S épp ettől olyan csodálatos a földvári diáklány és mentora találmánya! Izabelláék eredményeire a kaliforniai egyetem egyik onkológus professzora, dr. Boros Gábor László is felfigyelt. Úgy tűnik, az Izáék által tanulmányozott anyagokat a rákgyógyításban is fel lehet használni, ezért szeretne együttműködni a diákkal.
– Több versenyen is szerepeltem már e témában, szép sikerekkel. Most egy 13 akadémikus által létrehozott szövetség pályázatán indulok. Ha sikerül meggyőznöm mind a 13 magyar tudóst arról, hogy az én pályázatom a legjobb, ott lehetek a Nobel-díj-átadáson.
– Sőt, lehetőséget kapok arra, hogy a díjátadás után (igaz, csak öt percben) a világ legnagyobb koponyái előtt mutassam be a kutatásom. Fantasztikus lenne! – lelkesedik az ifjú hölgy, aki épp ma találkozik az első két professzorral Budapesten. Mi nagyon szurkolunk neki!
Hegedűn játszott az arra járóknak
Szinte hihetetlen, de Izabellának arra is jut ideje, hogy tanulmányai mellett zenéljen. Hegedülni még Szerbiában tanult, e tudását aztán Cserkeszőlőn szokatlan módon kamatoztatta.
– A nyári szünet ideje alatt nagyon unatkoztam. Arra gondoltam, kiállok a fürdő elé utcazenésznek. Elővettem a hegedűmet és játszottam minden arra járónak. A vendégek nagyon meglepődtek, ilyet még soha nem hallottak Cserkén! Bevallom, azokon a napokon tisztességes zsebpénzre tettem szert – nevet a diáklány.
Izabellának nem csak dr. Lantos professzor volt a mentora, hanem egy fiatal diáklány, Hajdu Mónika, a SZTE MGK végzős hallgatója is.
Mónika hírportálunknak azt nyilatkozta, a kutatást a saját családi gazdaságukban kezdték el, saját tyúkokat bevonva a kísérletbe. Legnagyobb segítőtársa a tésztakészítésnél a nagymamája volt. Fodor Izabella – Mónika eredményeit alapul véve vizsgálta tovább a karotinnal dúsított tésztát.