2018.11.07. 16:30
Négymilliárd forintból újul meg a kiskörei vízlépcső
Felújítják a kiskörei vízlépcsőt – kapott szárnyra a hír az elmúlt hetekben. A monumentális létesítmény a Tisza-tó lelke, mondhatni alfája és omegája. Éppen ezért fontos, hogy az 1973-as üzembe helyezés után ismét jelentős felújításon essen át a vízlépcső. Nem beszélve arról, hogy egyre inkább turisztikai attrakcióként is funkcionál.
Az egyik szegmenstáblát festik a víztelenített zsilipben
Fotó: Mészáros János
– Minden nagyobb létesítménnyel kapcsolatban megvannak a szükséges karbantartási feladatok. Ezeket hosszú évtizedekre tervezték, hogy szolgálják a térséget. Bizonyos időközönként azonban nagyobb felújítást is végezni kell, ez igaz a kiskörei vízlépcsőre is – magyarázta Fejes Lőrinc.
A kiskörei szakaszmérnök hírportálunk kérdésére elmondta: idén negyvenöt éves a duzzasztómű. Folyamatosan végeztek karbantartási munkálatokat, azonban már szükség volt egy ilyen horderejű beavatkozásra.
– Ugyan az 1990-es évek közepén volt egy rövid ideig tartó rekonstrukció, de az a nagy műtárgynak csak bizonyos részeit érintette. Most viszont egy átfogó felújítás történik, érintve a vízlépcső szerkezeti és gépészeti rendszereit is – fogalmazott a szakember.
Felhívta a figyelmet az emelőberendezések rekonstrukciójára, melyek a létesítmény fontos részét képezik. Ezek a sínpályán mozgó hatalmas bakdaruk elengedhetetlenek például a gyakori és látványos hajózsilipeléseknél.
Az árvízvédelmi és vízpótlási feladatokat ellátó nagy műtárgyak korszerűsítésére tizenhárommilliárd forintot fordít az Országos Vízügyi Főigazgatóság. Ennek keretében újul meg a kiskörei létesítmény is.
Felújítják a vasbetonfelületeket, a fémszerkezetet, valamint a gépészeti és a villamos berendezéseket. A bakdaruk felújításával és próbaüzemével indult a munka, augusztus-szeptemberben már az acél- és beton-korrózióvédelem zajlott. Mint megtudtuk, a vízerőmű mind az öt nyílása sorra kerül, majd a hajózsilip és a hullámtéri duzzasztómű következik.
A kiskörei vízlépcső felújítása körülbelül négymilliárd forintba kerül. A kivitelezés várhatóan 2021 októberének végén fejeződik be.