2018.11.14. 13:45
Mesterré avattak negyvenhét kiváló szakembert Szolnokon
Bár jó szakembert nem könnyű találni, ha olyan iparossal kerülünk kapcsolatba, akinél ott lóg a falon a Mesterlevél, nyert ügyünk van. A mesterek ugyanis a legjobbaknak számítanak szakmájukban. A megyei kereskedelmi és iparkamara keddi avatóünnepségén negyvenhét mesterrel lett gazdagabb térségünk.
Fotó: Csabai István
Mestervizsgára az adott szakmára előírt szint és szakmai követelményekben meghatározott szakirányú végzettséggel, szakmai gyakorlati idővel és mesterajánlással lehet jelentkezni. A mester címet igazoló díszes oklevél kifüggeszthető a vállalkozás székhelyén, az üzlethelyiségben, sőt a címet a vállalkozás cégtábláján, bélyegzőjén, levélpapírján, hirdetéseiben is használhatja.
– Az évtizedekkel ezelőtti nagy mesterek közül közel kétszázan dolgoznak még megyénkben, az 1997–2014 közötti időszakban pedig háromszáznyolcvanegy szakembert képeztünk ki, akik mesterei lettek szakmájuknak.
– Az azóta eltelt négy esztendőben közel ugyanennyi mesterlevelet adtunk át, így jelenleg mintegy kilencszáz mester dolgozik különböző szakmákban a térségben – emelte ki dr. Sziráki András.
A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kereskedelmi- és Iparkamara elnöke hozzátette: a megye elmúlt évi gazdasági teljesítménye 2387 milliárd forint, ennek mintegy huszonkét százalékát teszik ki a szolgáltatások. Németországban eközben a teljesítmény több mint felét adja ez az ágazat, a fejlődés iránya tehát egyértelmű számunkra.
A mostani mesteravató ünnepségen autószerelő, villanyszerelő, fodrász, szakács, kereskedő, festő, díszítő, mázoló és tapétázó, gázfogyasztóberendezés- és csőhálózat-szerelő szakmák képviselői tettek esküt. A fogadalom szövegét Szatmári Annamária mondta, aki kereskedőként tett mestervizsgát.
– Boltvezetőként dolgozom Szolnokon, a Kossuth téri Coop-üzletben, a régi „Hatvanasban” – tudtuk meg tőle.
– Az előírások szerint csak az oktathat, akinek mestervizsgája van, hozzánk pedig szerencsére gyakran jönnek tanulók, így fontosnak tartottam, hogy megszerezzem ezt a címet. Bár régóta vagyok a szakmában, a képzésen mégis sok újdonságot hallottam, mindenképpen megérte tehát az az idő- és energiabefektetés, ami ezzel járt.
Major László szintén évtizedek óta dolgozik autószerelőként. Ő megtisztelőnek tartja, hogy mostantól viselheti a mester címet.
– A kollégák elismerése ez számomra, egyfajta visszaigazolás arról, hogy jól végzem a szakmámat – mondta.
– Azon túl, hogy sokat tanultam a tanfolyamon, fontos számomra, hogy a megye más településein dolgozó szakemberekkel is megismerkedtem. Ez a kapcsolat biztosan megmarad.
Amint az ünnepségen elhangzott, a gazdaság fontos stratégiai érdeke a minőségi szakképzés, felnőttképzés és az erre épülő mesterképzés. A mestervizsgáztatás a gazdaságot képviselő kamarák feladata, kompetenciája, melyet a kamara kiemelt feladatként kezel.
A vizsga célja, hogy a szakemberek számára biztosítsa a szakmai fejlődést és a szakma művelésének magas szintű elismerését, ezzel a szakmai megbecsülés és bizalom garanciáját megteremtse.
Mesterlevelek átadása a JNSZ Megyei Kereskedelmi és Iparkmara rendezvényén
Arany- és ezüstkoszorúsokat is köszöntöttek az ünnepségen
A mesteravató ünnepség keretében arany- és ezüstkoszorús mestercímeket is adományoztak. Aranykoszorús mester címet kapott Gyenes Balázs, Szabó István és Pálszabó Mihály. Ezüstkoszorús mesterré avatták Gaál Zoltánnét, Jakobicz Józsefnét és Ökrös Sándort.