2018.11.26. 11:23
Marasztalnák a fiatalokat a térség kistelepülései
Nagyvárosokban sem könnyű itthon tartani manapság a fiatalokat, hát még a kisebb településeken! Pedig a kis falvak elnéptelenedése ellen csak egy orvosság van: helyben marasztalni a felnövekvő nemzedékeket.
Forrás: Shutterstock
Megyénk számos településén felismerték ezt, és különböző módokon próbálják vonzóvá tenni a vidéket. Kétpón például a letelepedést segítik.
– Évek óta működik az a programunk, melynek köszönhetően öt forintért lehet telket vásárolni – mondta el Keresztes Péter polgármester. – Egyetlen feltételünk van: egy éven belül építkezni is kell. Úgy tapasztaltuk, ezt mostanában ki is használják a fiatalok.
Mifelénk a csok-támogatással és azzal, hogy a közműveket ingyen kötik be, már valóban fel lehet építeni egy családi házat. Emellett több önkormányzati lakásunk is van, a bennük lakó fiatalok szintén az önálló élet első időszakát élhetik itt, megteremtve az anyagiakat a továbblépéshez.
Amint a polgármester hozzátette, azzal, hogy Kétpón működik az iskola és az óvoda is, további vonzó lehetőségeket kínálnak.
Jászboldogháza abban a szerencsés helyzetben van, hogy lakosságának száma nem csökken, sőt fiatalok telepednek le a községben, és a gyermekek száma is növekszik. Az önkormányzat különböző módon ösztönözi a fiatalok helyben maradását.
– Öt éve otthonteremtési támogatással segítjük a településen letelepülni vágyó fiatalokat. Az önkormányzat kétszázötvenezer forinttal támogatja a házvásárlást, illetve a gyermekvállaláshoz kapcsolódó házfelújítást. A támogatásnak természetesen vannak feltételei, melyeket egy helyi rendelet szabályoz.
– Ezenkívül kiemelten kezeljük a gyermekekkel foglalkozó intézményeket, hogy minél színvonalasabb ellátást biztosítsunk számukra. Jelenleg új bölcsőde létesítésével foglalkozunk, nemrég megújult az általános iskola és az óvoda – tájékoztatott Szűcs Lajos, Jászboldogháza polgármestere.
– Az ország legbiztonságosabb települése címünk már önmagában garancia arra, hogy helyben maradjanak a fiatalok – mondta el hírportálunknak Kőröstetétlen polgármestere.
Pásztor Imre kiemelte, óriási lakhatási kedvezményeik is nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy véletlenül se költözzenek el a falubeliek. – Az önkormányzati telkek csupán 500 ezer forintba kerülnek nálunk.
– Ráadásul, ha rászorulónak minősül a terület vásárlója, akkor akár öt forintért is odaítélheti a házhelyet a képviselő-testület. Azt gondolom, sokaknak nagy lehetőség ez. Így nem is jellemző az elvándorlás errefelé… – taglalta a polgármester.
Beszéltünk néhány fiatallal, akik a közelmúltban költöztek vidékre. Egyöntetűen állítják, megéri a csendesebb községekbe költözni, annak ellenére is, hogy számos hátránnyal szembesülnek.
Persze, érdemes előzetesen felmérni az adottságokat, lehetőségeket. Úgy vélik azonban, a csendes vidéki környezet, nyugalom és biztonság bőven megéri a kisebb kényelmetlenségeket.
Programot is indítottak
Fegyverneken kifejezetten a fiatalok helyben maradása céljából indították ősszel az „Esély Otthon – Otthon Fegyverneken” című programot. Külön irodát hoztak létre, ahol információkkal, képzésekkel, tanácsadással segítik a fiatalokat, másrészt pénzbeli, képzési támogatásra is pályázhatnak a fegyverneki lakcímmel rendelkező diákok.
Már az első körben tizenhárman pályáztak, ebből nyolc jelentkezőnek már december elsejétől folyósítják a támogatást, melyre ismét lehet jelentkezni év végéig.