2018.10.09. 19:50
Kivételes módon kelti életre a régi könyveket Krisztina
Művészi módon hasznosítja újra a régi, megunt könyveket a jászberényi Nagyné Fülöp Krisztina. A folded book art, azaz a könyvhajtogatás művészete különleges kreatív technika, ami életre kelti az évek során megkopott, megsárgult köteteket. A könyvcsoda tökéletes ajándék lehet szeretteinknek, lakásdísznek is elkészíthetjük.
Krisztina különleges könyvszobrokat készít hagyatéki vagy régi, kiselejtezésre váró könyvekből.
Fotó: Illés Anita
A könyvbarátok között minden bizonnyal akadnak olyanok, akik fájó szívvel szemlélik a könyvszobrászat remekműveit. Ők azt gondolják, hogy az iromány csak olvasásra való, és kegyetlenség összehajtogatni, „megcsonkítani” egy kiadványt bármilyen régi is legyen az.
Ezzel szemben mások lehetőséget látnak a polcokon évek óta porosodó, megunt, kiselejtezésre váró könyvekben. Ki gondolná, hogy akár különleges könyvszobrok is készülhetnek az olvasmányokból?
Nagyné Fülöp Krisztina, a Jászberényi Városi Könyvtár munkatársa nagyot álmodott, amikor először kipróbálta a folded book art technikát, azaz a könyvhajtogatás művészetét. Ezzel tulajdonképpen újrahasznosítja, életre kelti az évek során megkopott, megsárgult köteteket.
– Nyáron a könyves csütörtök programjára szerettem volna készíteni valamilyen dekorációt a könyvtárnak – mesélt a kezdetekről Krisztina.
– Az interneten keresgéltem az ötleteket, miközben rábukkantam erre a számomra korábban ismeretlen alkotási módszerre. A könyvszobrok magukkal ragadtak, egészen elkápráztattak. Azonban nehézséget okozott számomra, hogy többnyire angol nyelvű forrásokat találtam a könyvhajtogatás művészetéről.
– A kamasz fiaimtól kértem segítséget, és ők fordították le nekem azokat az információkat, amiket a folded book art-ról tudni kell – avatott be a részletekbe a könyvszobrász.
Hónapokig csak olvasgatott a hajtogatási módszerről, alig merte elkezdeni alkalmazni azokat a gyakorlatban. Egyszerű alakzattal, szívvel próbálkozott először, majd idővel bonyolultabb formákat alkotott. A könyvhajtogatás Krisztina hobbijává vált.
Örömöt okoz a lelkének, hogy életet lehel a kiselejtezett könyvekbe, és másokat gyönyörködtet a remekművekkel. Az alkotási folyamat pedig a készítőt megnyugtatja, kikapcsolja a mindennapok körforgásából.
– Nagyon meglepődtem, hogy a könyves csütörtökön milyen sokan megcsodálták a könyvszobrokat. A gyerekek pozitív visszajelzései meghatottak és mindez boldogsággal töltött el. Azóta már több könyvszobrot létrehoztam.
– Igazából csak a képzelet, a fantázia szab határt annak, hogy milyen formát hajtogatok. Készítettem már egyebek mellett kutyát, rózsát, csillagot és baglyot. Egyedi kérést is kaptam, egy szerelmespár hölgy tagja a házasságkötésük előtt elkészíttette velem mindkettőjük monogramját – mesélte Krisztina.
Hozzátette: a könyvszobrászat nagy gondoskodást, odafigyelést, pontos tervezést igénylő munka. Az alkotás nem túl gyors folyamat. Példaként említette, hogy a bagoly bonyolultabb szerkesztést igénylő minta, 8–10 óra alatt készült el.
Óvja a sérüléstől, alkotás után is lehet olvasni a művet
Nagyné Fülöp Krisztina valójában csak könyvtári dekorációnak szánta az első remekműveit. Néhány hónapja még nem gondolta, hogy az Országos Könyvtári Napok programsorozatának egyik workshopja a folded book art kreatív foglalkozás lesz.
A workshop a Jászberényi Városi Könyvtárban volt, ahol bemutatta a könyvszobrászat technikáit az érdeklődőknek.
Egyre többen megismerik, hogyan lehet a kidobásra szánt régi, akár hagyatékból származó, kiselejtezésre váró olvasmányoknak új életet adni. A jászberényi alkotó elmondta, hogy óvja a könyveket, lapot soha nem tép ki belőlük.
Hajtogatás után is olvasható marad az iromány. Ha kivágásos technikát alkalmaz, akkor csak a margóig vág, így nem sérül meg a lap és a szöveg sem.
Igazából csak a képzelet, a fantázia szab határt annak, hogy milyen formát hajtogat, készített már kutyát, rózsát, csillagot és baglyot is.