2018.09.30. 11:30
A fej nélküli baromfi biztos jel, hogy nyest pusztított a portán
Léptek, sőt, dübörgő rohangászások zaja a padlásról, tojáshéjak maradványai az udvarokon, rosszabb esetben fej nélküli baromfi. Ilyen és ehhez hasonló nyomokat hagynak maguk után a településeken egyre nagyobb számban feltűnő nyestek.
A nyest éjszakai jelenléte kellemetlen, ám hasznos is, mivel megfogja az egereket
Fotó: Beküldött fotó
A menyétfélék családjába tartozó ragadozók azonkívül, hogy rendkívül játékosak, súlyos károkat tudnak okozni, ha mondjuk a garázsban álló gépjárművek motorterébe is bekukkantanak, de cserébe megszabadítanak bennünket a rágcsálóktól.
– Hozzám is sokan fordulnak, hogy egyre több a nyest az alföldi településeken, aminek egyik oka, hogy csökken a természetes életterük. Másrészről az ember által felhalmozott hulladékban megbújó rágcsálók remek táplálékot szolgáltatnak számukra.
– Mindemellett a városok gyűrűjében nincs természetes ellenségük, így nagyobb biztonsággal mozoghatnak az emberi környezetben – mondta hírportálunknak a témában jártas Boldog Gusztáv természetvédelmi mérnök.
Hozzátette, sokan próbálkoznak azzal, hogy mondjuk a villanyt égve hagyják, vagy esetleg rádiót üzemelnek abban a helyiségben, ahol a nyest tartózkodhat, mivel a fény- és hanghatások zavaróak lehetnek az állat számára.
A szakember azonban azt mondja, az ellenük való küzdelem értelmetlen, hiába űzzük el őket, a városi példányok mindig visszatérnek, utódaikkal feltöltik az elhagyatott helyeket.
Egy biztos módszer van, a lomtalanított, tisztán tartott és szinte légmentesen lezárt helyiségek biztosítása. Körömi Krisztina szakértő szerint onnan lehet biztosan tudni, hogy nyest járt a házban, ha friss ürüléket találunk, mozgolódást hallunk.
– Nem ritkán félig elrágcsált tojásokat, kisebb állattetem-maradványokat is hagynak maguk után. Az elhagyatott helyeket részesítik előnyben, bejárják a padlást, pincét, garázst, az autók motorterét, a sufnikat, nyári konyhákat is.
– Alapvetően ezek az állatok nem kárt okozni jönnek, csupán teszik az életvitelszerű dolgaikat. A nyest egyébként nem lakik egy helyen, felváltva használják a padlásokat, kivéve akkor, ha lekölykeznek.
– Ha van egy nagyobb létszámú nyestcsalád, akkor azok fiatalon összetartanak, és mivel rendkívül játékosak, hatalmas zajt tudnak csapni hancúrozás és egymás kergetése közben.
– A játékosságot felnőttkorukban is megőrzik, emellett nagyon kíváncsi állatok, mindenre odafigyelnek, mindenfélét megrágnak, és akár egy öt centiméteres résen keresztül is bárhová beférkőznek, ezért kellemetlen lehet a jelenlétük civilizált környezetben – fejtette ki Körömi Krisztina.
Hozzátette, a nyestek távolságtartására százszázalékosan bevált módszer nincs, de jó néhány praktika létezik, amivel megpróbálkozhat az, akihez ilyen hívatlan vendégek érkeztek látogatóba.
– A legújabb tipp, miszerint az autó mellett hagyott, vízzel félig megtöltött PET-palack a hő hatására mozog, és ennek hangja megfélemlíti a nyesteket. Ez talán segíthet, de az állatok hamar megszokhatják.
– Hatásos lehet különféle nyestriasztó spray-k alkalmazása. A szelíd védekezés másik, egyszerűbb módja, amikor a kutyákat szabadon tartjuk az udvaron. A kutyának a vizelete, szőrzete taszító lehet számára, hiszen egy nála nagyobb ragadozó jele azt mutatja, hogy ajánlatos távol maradnia – fejtette ki a szakember.
Szereti az epret és az egeret
Ha valahová beteszi a lábát a nyest, nehezen tágít onnan. Amellett, hogy sok kellemetlenséget okozhat, mivel ragadozóról van szó, nagy hasznát is vehetjük ennek a virgonc állatnak.
Kis méretéből adódóan ugyanis a portán lévő egerek és patkányok nyomába is sikerrel ered, és előszeretettel fogyasztja el azokat. Emellett szereti a gyümölcsöket, azok közül is legfőképp az epret. Ám ezeket a terméseket alig észrevehetően dézsmálja meg.