2018.08.01. 19:57
Tájházat hoznak létre Tiszaszőlősön, a kikötő is megújul
Régi, elhanyagolt torony áll Tiszaszőlős központjában, kis épület körülötte. Az egyszeri szemlélődő nem tudja megállapítani, mi lehet az. Egy biztos: régi. Márpedig ez különbözteti meg igazán Szőlőst a környező településektől, ilyet ugyanis nem találni máshol. A helyiek jól tudják, mi célt szolgált egykor.
Kerekes András polgármester mutatja az egyedi víztorony szebb napokat látott épületét. Az önkormányzatnak komoly tervei vannak vele
Fotó: Ujvári László
A körülbelül nyolcméteres torony a református templom közvetlen szomszédságában árválkodik, nem messzire tőle régi épület. Valamikor még egy kúria, kisebb kastély is állt mellette.
A köztudatban megmaradt, de régi képek, kordokumentumok is arról mesélnek, hogy a Csabay-család élt ott. A ma is meglévő épület volt a cselédlak, a torony pedig víztoronyként szolgált.
A Csabay-kúria és a teljes birtok vízellátását biztosította. A kúriát valamikor a második világháború előtt elbontották, és úgy tudni, Ausztriában építették újra. Ma már csak a víztorony és az egykori cselédlak maradt itt meg.
A víztorony igazi kuriózumnak számított akkoriban, egy fúrt kútból géppel emelték ki a vizet. Hosszú évtizedeken át volt sorsára hagyva, most viszont új lehetőséget kap.
Turisztikai célokat szolgál majd, legalábbis a tervek szerint. A cselédlak átalakításával és felújításával egy kétfogatú tájházat hoznak létre. A területfejlesztési forrásokból száznegyvenmillió forintot fordíthat erre a település.
Ebből jut a víztorony rekonstrukciójára és a kikötő fejlesztésre is.
– Hogy miért kétfogatú a tájház? Sokszor megkaptuk már ezt a kérdést – válaszolt kérdésünkre Kerekes András polgármester. Az épület első részében a földesúri, nagypolgári életmódot, a másikban a cselédség mindennapjait mutatják be. A tájház egyfajta múzeumként szolgál majd, a település történetét méltó módon fogják a közönség elé tárni.
– Az a célunk, hogy fellendítsük a turizmust Tiszaszőlősön.
Egy olyan attrakciót hozunk létre, amiért érdemes a településre látogatni. Az emberek szeretik megismerni annak a helynek a történetét, ahol szabadidejüket, nyaralásukat töltik – vélekedett a településvezető.
A cselédlak épületét és a víztornyot egyébként négy évvel ezelőtt vásárolta meg az önkormányzat. Attól tartottak, rossz kezekbe kerülhet, nehogy valaki lebontsa, mert nem ismeri.
Ezzel egy időben gyűjtés indult a faluban. Elsősorban az idősebbek ajánlottak fel régiségeket, használati tárgyakat, dokumentumokat az önkormányzat számára.
– Ekkor merült fel az ötlet, hogy egy tájházban mutassuk be településünk történetét. Ha forrást találunk az elképzeléshez, a régi víztornyot is megmenthetjük – idézte a polgármester.
Nos, a forrás már megvan. Ha minden jól megy, hamarosan indulhat a munka.
Az elképzelések szerint a pincébe információs berendezést telepítenek, ahol Tiszaszőlős történetével ismerkedhetnek meg a látogatók. A helyiséget úgy alakítják majd ki, hogy ideális legyen iskolás csoportok fogadására.
Persze, a víztorony sem marad szerep nélkül. A második világháborút követően orosz katonák laktak a cselédházban. A víztorony belsejében található orosz felirat az ő emléküket őrzi.
– Ez is történelmünk része, tehát meghagyjuk. A tervekben az szerepel, hogy üveglappal fedjük le a feliratot, így az is látogatható lesz – mutatja a terveket Kerekes András.
Rendezett lesz a környék
A lakosok körében is érdeklődés övezi a küszöbön álló fejlesztést. Az idősebbek szívükön viselik az épületegyüttes sorsát.
– Ez már a településünk jelképe lett, kár lenne azért a víztoronyért. Örülök neki, hogy megújulhat – állt meg az egyik közelben lakó férfi. Úgy látja, a fiatalok nem tudják, mi az pontosan, csak annyit, hogy egykori víztorony. Hasznos lesz számukra, ha megismerhetik Tiszaszőlős történetét.
Így vélekedett a hírportálunk által megkérdezett helyiek többsége. Legtöbben azt emelték ki, hogy végre rendezett lesz a víztorony környéke, a falu központjának éke lehet majd.