ABÁDSZALÓK

2018.07.27. 10:29

Szalókról indult a békenagykövet zarándokútja

Az első világháború befejezésének századik évfordulójára emlékeztek a Tisza-tó parti kisvárosban. A különleges ünnepségen emléktáblát is avattak a Nagy Háború első áldozatának.

Ujvári László

Bizonyára olvasóink kevesen tudják, hogy megyénkbeli volt az 1914-18-as világégés első áldozata. Az alig huszonkét esztendős abádszalóki Kovács Pál.

Július 26-án reggel, sokan gyülekeztek a főtéren található világháborús emlékműnél. A himnuszt követően, Abádi Szabó Imre adta elő Gyóni Géza: Csak egy éjszakára című versét.

– Egyetlen életnek sem lenne szabad véget érnie. Sem polgárháborúban, sem világháborúban – fogalmazott ünnepi beszédében Balogh Gyula polgármester. Abraham Lincoln szavait idézte: Nem dicsőség a gyilkolás. Semmi jó nincs a háborúban, kivéve a végét.

A településvezető felhívta a figyelmet arra, hogy miért fontos átadni e szörnyű tapasztalatokat az utókornak. Gyermekeink, unokáink tanulhatnak elődeik példájából, életútjából, ezáltal ők már egy jobb világban élhetnek.

Abádszalókról indult Zelei József kerékpáros békenagykövet zarándokútja. Egy emléktáblát és – régi szokásként – egy marék földet adtak át neki a város nevében. A Csillaghúr Népdalkör világháborús népdalcsokra után faültetés és koszorúzás következett.

A Városháza parkjában békefát ültettek és emléktáblát avattak az említett Kovács Pál tiszteletére.

Zelei József a Világ Kerékpáros Békenagykövete, tizenöt éve kerekezik a békéért. Bejárta Európa minden országát, letekert nyolcvanezer kilométert, érintve száz országot és öt kontinenst. Jeligéje elhíresült az évek során: Soha többé háborút!

– Négy éve, 2014-től a magyar hősök és az első világháború centenáriumának emlékére kerékpározom. Ez idő alatt a Nagy Háború minden magyar szempontból fontos helyszínén megfordultam – magyarázta hírportálunknak Zelei József.

Most a magyar hadifoglyok balkáni útvonalának megtételére vállalkozott. Három nap alatt fog eljutni Zimonyig. A Száva partján helyezi majd el az Abádszalókon kapott emléktáblát. Éppen akkor és ott, ahol száznégy éve eldördült az a bizonyos halálos lövés.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szoljon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában