2018.07.17. 13:50
Hatszorosára emelkedett a fizetési felszólítások száma a megyében
Közel tizenhárommilliárd forint értékű tartozásállomány miatt indított végrehajtási eljárásokat a NAV tavaly a megyében. A fizetési felszólítások száma több mint hatszorosára nőtt, és az árverések száma is jelentősen emelkedett egy év alatt.
Sok megyei családban gondot okoznak a felhalmozódott adósságok... Illusztrációfotó.
Forrás: Shutterstock
Közel harmincötezer végrehajtási eljárást indított tavaly a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Adó- és Vámigazgatósága saját hatáskörben és a megkereső szervek részére.
A tartozások összege több mint tizenkétmilliárd forint volt, melyből az igazgatóság 6,6 milliárd forintot szedett be. Saját hatáskörű végrehajtásból 5,4 milliárd forint, külső megkereső szervek kérelmére behajtott egyéb köztartozásból 192 millió forint, felszámolásból, csőd- és vagyonrendezésből ötvenkétmillió forint folyt be.
Míg fizetési felszólításra 905 millió forintot fizettek be az érintettek.
– Első lépésként egymillió forint tartozás összegig fizetési felszólítást küldenek az adósnak, és amennyiben ez nem vezet eredményre, csak akkor indul meg a végrehajtási eljárás – mondta hírportálunknak Csányi Péter, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal megyei sajtóreferense.
– Az eszköz sikerességét bizonyítja, hogy a fizetési felszólítások száma több mint hatszorosára, 14 ezer 498 darabra nőtt egy év alatt, a fizetési felszólításra befolyt összeg pedig közel négyszerese lett, 232 millió forintról 905 millió forintra emelkedett.
– Amennyiben a fizetési felszólítás eredménytelen, megindul az adózóval szemben a végrehajtási eljárás, és első lépésként fizetési felhívást küldenek ki. Ezek száma 12 ezer 833 darabról 4 ezer 790 darabra csökkent tavaly.
A fizetési felszólítások és felhívások együttes számának növekedésével párhuzamosan tavaly az előző évhez képest közel ötezer darabbal kevesebb, közel 24 ezer elektronikus hatósági átutalási megbízást (inkasszót) bocsátottak ki több mint 31 milliárd forint összegben. A csökkenés ellenére továbbra is ez bizonyult a legeredményesebb végrehajtási módszernek.
Az árverések száma jelentősen, 140-ről 452-re nőtt egy év alatt, melynek közel négyötödét elektronikus úton bonyolították le. Az árveréseken 403 esetben ingóságot, negyvenhat alkalommal ingatlant, míg háromszor üzletrészt hirdettek meg.
Tavaly a megyei adó- és vámigazgatóság 1 ezer 219 esetben kezdeményezett ingófoglalást, melynek közel kétharmada gépkocsifoglalás volt. Készpénzfoglalás 260 esetben történt tizenegymillió forint összegben, követelésfoglalásra hatvan, míg üzletrészfoglalásra egy alkalommal került sor.
Tavaly a megyében jövedelemletiltásra közel háromezer esetben volt példa, összesen 1,7 milliárd forint összegben, helyszíni eljárást pedig 5 ezer 445-öt kezdeményezett a NAV. A jogszabályok tavaly is több új, adók módjára behajtandó köztartozást rendeltek az adó- és vámhatósághoz. A NAV jelenleg a külső szervek megkeresésére mintegy százhetven behajtási jogcímet tart nyilván.
Megkereső szervek kérelmére közel kétmilliárd forint tartozás megfizetésére mintegy 22 ezer végrehajtás indult, tizenkettő százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban, az így befolyt összeg pedig 192 millió forint volt. Továbbra is a megelőlegezett gyermektartásdíjjal, a hulladékgazdálkodási díjakkal és a földhivatali díjakkal kapcsolatos követelések képviselik a legnagyobb arányt.
A megkeresésre indított behajtási ügyekben a végrehajtással érintett adózók száma tavaly év végén 5 ezer 573 volt. Emellett 13 ezer 413 végrehajtás volt folyamatban a megyében, mely több mint huszonhétmilliárd forint tartozáshoz kapcsolódott.
Fontos járulékok
Tavaly megyénkben 208,2 milliárd forint nettó bevétel folyt be, 24,2 milliárddal több, mint 2016-ban. A megye adózói 298,1 milliárd forint befizetést teljesítettek, és emellett 89,9 milliárd forint kiutalásban részesültek. A nettó bevétel több mint felét a társadalombiztosítási és a foglalkoztatási alapot illető járulékok, illetve az egészségügyi hozzájárulás tették ki.
A személyi jövedelemadóból származó 42,9 milliárd forint pedig a nettó bevétel egyötödét adta. Az áfa 15,7 százalékot képviselt a nettó adóbevételeken belül, a társasági adó pedig 3,6 százalékot. Ez utóbbiból származó nettó bevétel 1,4 milliárd forinttal csökkent.