2018.07.12. 14:00
Buliznak a gyerekek, aggódnak a szülők
A fiatalok egyre korábban kezdik a bulizást, a szülők pedig emiatt egyre jobban aggódnak – derült ki egy közelmúltban elkészített felmérésből. A családok szerint nagy segítség ilyen helyzetben a mobiltelefon, a szakemberek pedig úgy gondolják, a kommunikáció a kulcsa a megelőzésnek.
Természetes, ha a szülők aggódnak, mikor a gyermekük bulizni indul Képünk csak illusztráció
Forrás: Shutterstock
– Annyi szörnyűséget lehet látni, hallani mindenhol, hogy egyáltalán nem vagyok nyugodt, amikor a gyerekem fesztiválozni vagy bulizni megy – mondta el hírportálunknak Kalmárné Erika.
– Nem azért, mert nem bízom benne, hanem mert sosem tudhatom, ki jelent számára veszélyt.
A megyebeli anyuka hozzátette, a mobiltelefon azért sokat könnyít a mai szülők helyzetén.
– Megnyugtató, hogy akármikor fel tudom hívni, hogy ellenőrizzem, minden rendben vele. És ő is azonnal értesíthet, ha valamire szüksége van – tette hozzá.
Egy nemrég végzett felmérés szerint a kamaszok egyre fiatalabb korban kezdik a bulizást, de alapvetően biztonságban érzik magukat, amikor elmennek otthonról. Azonban a szülők folyamatosan aggódnak, hogy egyre több és egyre intenzívebb élményeket keresnek a fiatalok, amik akár bajba is sodorhatják őket.
Egy dologban viszont mindkét korosztály egyetért, hogy a mobiltelefonok jelenléte nagyobb segítséget nyújt, mint amekkora kockázatot jelent.
– Szerintem a szüleim így, hogy bármikor el tudnak érni, sokkal nyugodtabbak, mikor például fesztiválozok – mondta a szolnoki Noémi.
– Nem először megyek, már az előző nyáron is elutaztam a barátaimmal pár napra szórakozni. Általában napközben felhívtam a szüleimet, vagy küldtem egy üzenetet, hogy ne izguljanak, rendben vagyok. Nekem ennyi belefér, és így ők sem aggódják halálra magukat – nevet a középiskolás lány.
– Bizonyos szempontból van alapja a szülői félelmeknek – mondta hírportálunknak Tatainé Földvári Márta, családterapeuta, a Szolnoki Kábítószerügyi Egyeztető Fórum elnöke.
– Hiszen több olyan hírrel is találkozhatnak, melyek aggodalomra adhatnak okot. Éppen ezért fontos a megfelelő kommunikáció családon belül. Ha a gyerekek és a szülők le tudnak ülni beszélgetni, akkor lehetőség van arra, hogy a szülő felkészítse a kamaszt a lehetséges veszélyekre.
– A különböző egyesületek és fórumok is első sorban a megelőzésre fektetik a hangsúlyt. Ilyen volt például a szolnoki Tiszavirág Fesztiválhoz kapcsolódó kampány, ahol többek között karszalaggal és szóróanyagokkal figyelmeztették a fiatalokat a biztonságos bulizásra – tette hozzá a szakember.
A szülőkben ott van a természetes aggódás a gyermekeikért, ez ellen nem lehet mit tenni. Ahogy azt a terapeuta is elmondta, nagyon fontos a nyílt kommunikáció, mind a szülő, mind a gyerek részéről.
– Nyilván aggódom a gyerekemért, bárhova is megy. De igyekszem vele minél többet beszélgetni – árulta el a szolnoki Zita.
– Csak annyit tudok tenni, hogy megbízom benne és ott vagyok, amikor szüksége van rám. Közben pedig drukkolok, hogy jól érezze magát és semmi baja ne essen... – tette hozzá a szolnoki édesanya.
Biztonsági pontokkal segítenek
Az egyik nagy, nemzetközileg is ismert hazai rendezvény konkrét lépéseket tett annak érdekében, hogy a hozzájuk ellátogató fiatalok minél tudatosabban és biztonságosabban szórakozzanak. A fesztivál területén több helyen, jól látható, állandóan nyitva tartó biztonsági pontok találhatóak. Az ott dolgozó csapat speciális oktatáson átesett önkéntesből áll, akik folyamatosan rendelkezésre állnak. Közvetlen kapcsolatban vannak a biztonsági, egészségügyi szolgálatokkal, hogy segítsék a fesztiválozókat, ha szükség van rájuk. Hiszen egy fesztiválozóval bármi megtörténhet, akár akaratán kívül is.
Borítókép: illusztráció
Forrás: Shutterstock