2018.06.18. 17:15
Figyeljünk oda gyermekeinkre: ne rontsa el a nyarukat egy baleset
Alkar- és lábszártörés, zúzódások, agyrázkódás. A legtöbb gyermek emiatt kerül kórházba a nyári szünidőben. A vakáció felhőtlen öröme sokszor ugyanis némi felelőtlenséggel is együtt jár…
A kartörés utáni ápolás bizony elronthatja a nyári vakációt… Képünk illusztráció
Forrás: Shutterstock
A legtöbb gyermek hajlamos rá, hogy az iskolai kötöttségekből kiszabadulva a nyári szünetben az átlagosnál jobban elengedje magát. Emiatt sokszor keverednek olyan helyzetbe, aminek jobb esetben csak a gyermekorvosnál, rosszabb esetben a kórházban tett látogatás az ára.
A legveszélyesebbek nyilván a közlekedési balesetek, olykor azonban egy sima esés is súlyos problémákat okozhat.
– A szünidőben jelentős mértékben meg szokott nőni a gyermekek körében a kerékpáros, görkorcsolyás balesetek száma. Sok az alkar- vagy csuklótöréssel érkező gyerek, a nagyobb eséseknek pedig előfordul, hogy lábszártörés a vége – tudtuk meg dr. Gruber Károlytól, a szolnoki Hetényi Géza Kórház baleseti sebészetének osztályvezető főorvosától.
– Gyakoriak a játszótéri balesetek, leesnek a mászókáról, vagy a csúszdán sérülnek meg. Gyerekkorban még rugalmasabbak a csontok és erős a csonthártya, így gyakran előfordul a zöldgally-törés, mely viszont olykor nem jár olyan konkrét tünetekkel, mint egy „sima” törés.
A traumatológus szakember ezért azt javasolja, hogy ha nem is tűnik komolynak a sérülés, de két-három napig fájdalmas a helye, mindenképpen vigyék orvoshoz gyermeküket a szülők.
Súlyos zúzódás, egyértelmű törés esetén természetesen nem szabad késlekedni, mint ahogy fejsérülésnél, agyrázkódásnál sem. Sokszor egyetlen rossz mozdulat tönkreteheti az egész család nyaralását.
– Ötéves kisfiam a mászóka tetejéről esett le tavaly nyár elején – idézte fel a kellemetlen emléket a szolnoki Molnár Anett. – Eltört a karja, és több öltéssel kellett összavarrni az állát.
– Néhány nap után már nem voltak fájdalmai, de nem volt könnyű időszak, amíg lekerült a kezéről a gipsz. Ráadásul nem sokkal a baleset után indultunk nyaralni, sérült kézzel pedig még a tengert sem tudta maradéktalanul élvezni.
Azt sem szabad elfelejteni, hogy messze nem csak törések, ficamok okozhatnak gondot. Nyaraláskor ugyancsak gyakorinak számít a napszúrás, napégés, melyet sajnos sokszor nem is kezelnek megfelelően annak ellenére, hogy komoly következményekkel járhat.
Megelőzni viszont egyszerűbb: egy sapkával, krémekkel, illetve a napon tartózkodás idejének csökkentésével minimalizálhatjuk a veszélyt. Mindemellett az akár komoly allergiás reakciókat kiváltó csípésekre is ügyelni kell.Szilvási Zsuzsa
Jobb az óvatosság az utcákon is: ne hagyjuk otthon a bukósisakot, illetve a könyök- és térdvédőt sem!
Adott esetben érdemes védőfelszerelést – bukósisakot, könyök- és térdvédőt – adni a gyerekekre, főként kerékpározáskor. Az új játékok megjelenésével újabb balesettípusok is feltűntek.
Az utóbbi években egyre népszerűbb a trambulin, ám ha nem megfelelő a védőháló, a gyermekek egy óvatlan ugrást követően nagyot eshetnek. Ennek pedig végtag- vagy akár fejsérülés is lehet a vége.
A nagyobbak körében a kétkerekű, önegyensúlyozó elektromos segwayek okozhatnak problémát. Nem csak elesni könnyű velük, de mivel rendkívül halkan közlekednek, ütközés is lehet a vége. Épp ezért több külföldi nagyváros utcáiról már ki is tiltották ezeket.