2018.04.29. 06:58
Megvalósulhatnak a máltaisok tervei Tiszabőn
Savanyítóüzemet építenek a bői közmunkások, mégpedig egy családi háznál. A munka már zajlik, hamarosan csalamádét készíthetnek majd ott a helyiek. Ez csak egy a Magyar Máltai Szeretetszolgálat programjai közül, melyet az önkormányzattal közösen – kormányzati segítséggel – valósítanak meg a községben.
Épül a savanyítóüzem, több helyinek munkát és pluszbevételt jelent majd a fejlesztés
Fotó: Mészáros János
– Ez lesz a savanyítóüzemünk, jelenleg az épületet tesszük rá alkalmassá – mutatja egy közmunkás az egyik tiszabői háznál. A régi típusú épületen éppen dolgoznak, hamarosan csalamádét készítenek majd itt a helyiek.
S ez csak egy a Magyar Máltai Szeretetszolgálat programjai közül, melyet az önkormányzattal közösen és kormányzati segítséggel valósítanak meg a településen
– Ezt a régi búbos kemencét meghagyjuk, úgy gondoljuk, elfér majd a leendő savanyítóüzemben – mondja mosolyogva a Magyar Máltai Szeretetszolgálat egyik munkatársa, aki helyben koordinálja a feladatokat.
– A csalamádét a tervek szerint azokból a zöldségekből készítik majd, amiket a helyiek termelnek meg. Ezzel is bevételi lehetőséghez juthatnak.
A szeretetszolgálat emellett egy majorságot is megvásárolt, ahol közmunkásokat foglalkoztatnak majd. Hogy hány embert, arról jelenleg egyeztetnek az illetékes állami szervezetekkel.
– Rengeteget segít nekünk a Magyar Máltai Szeretetszolgálat – mondja Bruna László polgármester. – Több épületet megvettek a településen. Örülünk a savanyítóüzemnek, mert ott is lesz lehetősége dolgozni a lakosoknak, és tervezik a majorság megnyitását is. Ezek mind nagyon jó dolgok számunkra – teszi hozzá.
– Tiszabőn rengeteg az üres telek a kétezres nagy árvíz miatt. Ezeken elszaporodtak a rágcsálók, ezért a Magyar Máltai Szeretetszolgálat által megbízott szakemberrel közösen portáról portára jártunk, és vittünk ki rágcsálóirtót – meséli Bíró Zoltán alpolgármester.
Azt is elmondta, télen közösen cseréltek és újítottak fel nyílászárókat száz háznál. A Magyar Máltai Szeretetszolgálat emellett nyolcvan kályhát adott kölcsön a családoknak a téli időszakra, hogy fűteni tudjanak.
– A településen évente közel száz gyermek születik, akik tavaly nyár óta már babacsomagot is kapnak. Doboza bölcsővé alakítható. A benne lévő pelenkák, kenőcsök és olajok értéke eléri az ötvenezer forintot.
A máltaiak 2016-ban vették át a településen az általános iskola működtetését, fontos célkitűzésük a felzárkóztatás.
– Szeretnénk, ha ezek a gyerekek kibontakoztathatnák a bennük rejlő képességeket. Azt reméljük, eljutnak olyan iskolákba, ahol szakmát tanulhatnak, és olyan emberekké válhatnak, akikké egyébként válnának, ha egy kicsit jobb körülmények között élhetnének – mondja Romhányi Tamás.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat kommunikációs vezetője hozzátette, éppen ezért szombatonként a tanodában önkénteseik segítenek tanulni a már középiskolába járó gyermekeknek is.
Segítenek, amiben tudnak
– A kormány felkérésére indítottuk a Jelenlét programunkat Tiszabőn, célja, hogy segítsük a település felzárkózását – mondja Romhányi Tamás, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat kommunikációs vezetője.
– A Jelenlét programnak az a sajátossága, hogy jelen vagyunk a mindennapokban, és arra a problémára keresünk választ, ami az ott élő emberek sorsát megnehezíti.
– Ezek nagyon egyszerű, mindennapos élethelyzetek, például egy kitört ablak pótlása, ami után fűthető lesz a ház. Mindig a szembejövő problémára próbálunk reagálni, éppen ezért rugalmas a program.