2018.02.13. 06:56
A helyi értékeket fedezhetjük fel az új kártyapaklival
Az elmúlt időszakban kiemelt figyelmet kapnak a helyi értékek. Minden megye, térség vagy település sajátos módon igyekszik felkutatni, bemutatni és megóvni azokat. Ebben számos pályázati lehetőség és program segíti őket. Tiszaszentimrén úgy gondolták, hogy mutatnak valami újat: ismeretterjesztő kvízkártyát készítettek a térség értékeiről.
Képünkön Domokosné Bari Ildikó mutatja a különleges kártyát, amelyen a megyeháza látszik
Fotó: Ujvári László
A települési értéktár létrejötte után indult be az értékmentő és ismeretterjesztő munka. Elsősorban arra keresték a választ, milyen formában tudnák megismertetni a községet és környékét.
Főleg ezzel a fiatalabb korosztályt megcélozni, kézzel fogható, vizuális élményt nyújtani a gyerekeknek. Tervük a Tiszaszentimre és a Nagykunság értékei névre hallgató kvízkártya játékban öltött testet. A megvalósításhoz pályázati forrást kerestek.
– A Hungarikum Bizottság pályázatán nyertünk támogatást. Közel kétmillió forintot fordíthattunk erre a célra, melyből közel ezer pakli kártya készült – idézte honlapunknak Domokosné Bari Ildikó könyvtáros.
Hozzátette, másik céljuk és nem titkolt szándékuk a családok, baráti társaságok összehozása volt. Elérni, hogy beszéljenek a helyi értékekről, elevenítsék fel az azokhoz köthető emlékeiket.
Céljuknak megfelelően karácsony előtt mint meglepetést adták át a kártyákat a lakosságnak. Ilyenkor egyébként is hagyomány a családok összetartása és a rokonlátogatás.
– Az ünnepekre ezzel közös programot szerettünk volna adni a lakosoknak – árulta el.
A kreatív kezdeményezés a lakosok szerint is hiánypótló. Sokan beleásták magukat a helyi értékek felfedezésébe, ez tartalmas és hangulatos programot jelentett mindenkinek.
Hogy a gyerekek is könnyen boldoguljanak, két játék szabályait is mellékelték a csomagba. A játék lényege, hogy válaszolva a feltett kérdésekre, minél több lapot gyűjtsünk össze. Színkódok és számozás teszi egyszerűbbé a feladatot.
„Amikor a készítésnél beleástam magam, sok újdonsággal találkoztam”
– Olyan látnivalókkal és értékekkel, amiről sokan nem is tudnak. Ezért örülök neki, hogy az ötletből valóság lett – fogalmazott Domokosné Bari Ildikó.
Meglátása szerint, a fiatalabb korosztályokkal is meg kell ismertetni értékeinket, akik ennek hatására talán elindulnak a hagyományőrzés útján.
A Komlóssy-féle szélmalom, a tiszavirágzás, a kunhímzés, a környék fontosabb értékei megtalálhatók a kártyákon. Természetesen nem maradhatott le a derzsi romtemplom, a kenderesi Horthy-kastély vagy az örsi kápolna sem.
Ugyanakkor visszaköszönnek ránk olyan híres nevezetességek, melyek átlépik a Tisza-tó és a Nagykunság határát. Miből készült a jászok ereklyéje? – hangzik az egyik kérdés. A jászság rendkívüli jelentőségű tárgyi emléke, a Lehel kürtje is megjelenik a lapokon. Természetesen a megyeháza patinás épülete sem maradt ki az értéklajstromból.
A figyelmesség itt nem újdonság
Az év végi, karácsony környéki figyelmesség amúgy nem újdonság Tiszaszentimrén. Minden évben igyekeznek kisebb-nagyobb ajándékkal kedveskedni a lakosoknak.
Először 2012-ben volt ilyen, akkor falinaptárat ajándékoztak. Később asztali naptár, utcai házszámtábla, képeslap, valamint helyi értékeket bemutató kiadvány került a postaládákba.
Emellett gondolnak más településekre is, minden Szentimre nevű településre jut a nagykun értékekből. A Tisza-tavi község 2007-ben csatlakozott a Lezsák Sándor által életre hívott Szentimre nevű Települések Szövetségéhez.
Öt erdélyi település: Hegyközszentimre, Csíkszentimre, Nyárádszentimre, Görgényszentimre és Szentimrefalva Udvarhely mind jó kapcsolatot ápolnak megyénkbeli névrokonukkal.