2018.02.08. 20:00
A szelevényiek vajon tudják, miért olyan a községük, mint egy főnixmadár?
Ez a kicsiny, de annál értékesebb község a Hármas-Körös folyó partján, a Tiszazug szívében helyezkedik el. A megyehatár közelében fekvő település területe szinte tökéletes síkság, mely mindig is kedvező volt a helyi mezőgazdaság számára. Habár maga a település többször is kihalt és megsemmisült az évszázadok alatt, mint egy főnixmadár, éledt újjá hamvaiból újra és újra.
Forrás: vfmk.hu/ Képeslaptár
A Szelevényen talált régészeti leletek – nyilak, íjak, földműveléshez használatos tárgyak – alapján az derült ki, hogy a terület már a kőkorszak utolsó részében, az újkőkorszakban (neolitikum) is lakott volt.
Ez azt jelenti, hogy a mai község területén már időszámításunk előtt 5500 körül öntözéses földműveléssel foglalkoztak a helyiek, ebben nagy valószínűséggel a Körös folyó volt segítségükre.
Később aztán körvonalazódott, hogy Szelevény legészakibb házai és a vasútállomás egy őskori településre, a Menyasszony-partra épültek.
Magát a települést még a szlávok itt tartózkodása idején, a honfoglalás előtt említik először írásos alakban, Zelebyn formában. Emiatt nagy valószínűséggel a község elnevezése szláv eredetű.
A régészeti kutatások során talált cserépdarabok arra engednek következtetni, hogy a honfoglalás korai időszakában őseink jártak és le is telepedtek Szelevényen.
Az 1237 és 1241 közötti tatárjárás, azaz a mongol invázió alatt a község elnéptelenedett, házai elpusztultak. Néhány évvel később azonban IV. Béla magyar király, második honalapítónk kunokat telepített a területre, melynek nyomai ma is sok helyen láthatók, például Kunszentmárton elnevezésében.
1389-ben ismét Zelebyn néven említik írásos források. A Körös folyó árterülete kedvezett a legeltetésnek, a sík terület pedig a mezőgazdasági területek művelésének.
1541-46 között az oszmán pusztítások után a település teljesen elnéptelenedett, a törökök idejében végvári katonák, később kisnemesek tulajdonába került. Még 1631-ben is lakatlan pusztaként tartották számon, majd elajándékozták, 1635-ben újraéledt, 1652-ben pedig már faluként írtak róla.
1703-ban ismét pusztaként tartották nyilván, lakossága elmenekült a Rákóczi-szabadságharc hadi eseményei elől.
Ezután Csongrád, Pest, Heves, Borsod, majd újra Csongrád vármegyékhez tartozott. Az 1730-as években még mindig néptelen területként írnak róla, de 1749-ben megindul a település újranépesedése.
Szelevény honlapja szerint a terület új lakosai Arad, Csongrád és Nógrád megyéből érkeztek, a lakosság nagy része pedig katolikus volt, de a reformátusok is jelen voltak a kezdetektől fogva.
1754-ben a lakosság nagy része elszökött a terhek alól, az ott maradóktól pedig elvették jobbágytelküket és a földesúri majorsághoz csatolták azokat. A helyiek nem jobbágyként, hanem majorsági zsellérként tevénykedtek.
A település Halesz nevezetű része akkor keletkezett, amikror a földesurak 1797-ben kiadták a puszta egy részét zselléreiknek, hogy ott aztán jó minőségű szőlőtermesztésbe kezdjenek.
Szelevényen 1828-ban már 466 lakost, bírót és jegyzőt is említenek.
A terület csak az 1848–49-es forradalom és szabadságharc után került véglegesen Szolnok megye fennhatósága alá. 1851-ben Gyalu és Istvánháza pusztákkal együtt Szelevény községgé alakult, de ez sem tarthatott sokáig, mert 1861-ben inkább Csépához csatlakozott.
A lakosság egy része azonban nem hagyta ezt annyiban, kitartó munkájuk és fáradozásuk nyomán az akkori belügyminiszter 1884-ben végre újra községgé nyilvánította Szelevényt.
1894-ben már 1336 fős lakossággal büszkélkedhetett a település.
1911-ben elkészült Szelevény neogótikus stílusú katolikus temploma, mellyel megkezdődhetett a helyi egyházközségi lét is.
1919. május 18-án aztán eljött az apokalipszis Szelevény számára.
A magyar Vörös Hadsereg – hogy a közeli román támaszpontot elöntse a víz – átlőtte a bal oldali védőgátat Tiszasasnál. A Szolnok megmentése érdekében tett stratégiai lépés azonban hatalmas károkat okozott az egész Tiszazugban.
Szelevényen az árvízben minden elpusztult a magasabban fekvő községháza, templom és tizenhárom lakóház kivételével.
A néhány szerencsés emberen kívül Szelevény teljes lakossága koldusszegény lett, mindenük odaveszett.
A letargiából azonban 1923-ban sikeresen kiléphettek, amikor végre újjáépült a község. Ismét.
Gyalu és Istvánháza pusztáit 1925-ben Kunszentmártonhoz csatolták, hiába tiltakozott ellene a szelevényiek nagy része.
1935-ben már 2501 fős lakosság járta Szelevény utcáit, ekkorra már mindenféle kisiparos dolgozott a településen, például borbély, cipész, asztalos, kőműves, hentes, de még szikvízgyártó is.
A második világháború harci eseményei szerencsére már megkímélték Szelevényt, ezúttal nem szenvedtek nagy károkat a helyi épületek és a lakók sem.
1948-ban megépült a Lakitelek-Kunszentmárton vasútvonal, Szelevényen keresztül.
A községi tanács 1950. október 27-én alakult, de Kunszentmárton fennhatósága alól csak 1992-ben szakadt el.
Szelevény napját 2007 óta tartják. Ekkor emlékeztek meg először arról a soha nem látott méretű és mértékű árhullámról, ami 2006 áprilisában vonult végig a Körösön, hatalmas árvízzel sújtva a községet.
Félő volt, hogy az 1040 centiméter körüli vízszint újra nincstelenné teszi a lakosságot és elpusztítja a házakat. Csépa, Tiszasas és Szelevény területéről összesen 4500 embert kellett kitelepíteni.
A sors viszont újra megkímélte a települést, az ár pedig végigvonult anélkül, hogy katasztrófát okozott volna. Szelevény napját erre az időszakra emlékezve tartják, minden év április végén.
A 2011-es népszámlálás szerint Szelevény akkori lakossága 1155 fő volt, ebből 936-an magyar, négyen román és hárman német nemzetiségűnek vallották magukat.
Ezen információk tudatában bátran kijelenthetjük, hogy a szelevényiek összetartása, a község élni akarása, illetve az, hogy bármilyen slamasztikából újra tudják építeni magukat, olyan tulajdonságok, melyek kiváló példaként szolgálhatnának minden magyar település számára.
Forrás: szeleveny.hu, Wikipédia