2018.02.14. 09:29
A hónap tárgyaként egy 80 éves méhészeti füstölőt mutatnak be Füreden
A méhészet az egyik legősibb emberi tevékenység. Régen élt elődeink, ahogy felfedezték a fák odvában megtelepedő méhek kincseit, egyre tudatosabban kezdtek foglalkozni az apró rovarok hasznosításával.
Viszonylag régen kialakultak az ehhez szükséges segédeszközök, a fedelező villa, leseprőkefe, kaptárszolga, és a méhészeti füstölő is.
Közülük most a méhész egyik legfontosabb kellékét, egy ódon füstölőt mutat be a Hónap műtárgya sorozatban a Kiss Pál Múzeum.
Az általa keltett füst szükség esetén a méhek elriasztására, csillapítására szolgált. A füstölő a parazsat tartalmazó hengerből, valamint egy markolatból és a hozzájuk tartozó fújtatóból áll.
A füstölőben bármilyen, a gazdaságban könnyen elérhető, füstképzésre alkalmas anyagot, kukoricacsutkát, taplógombát, gyékényt, buzogányt is elégethettek.
Egyes méhészek régebben gyakran nem használtak füstölőt, helyette cigarettát, pipát, vagy szivart használtak, melynek füstje egyformán hatásos volt a méhek megfékezésére.
A most bemutatott nyolcvanéves füstölő egykor Pusker Ferenc füredi lakos tulajdona volt, több méhészeti tárggyal és dokumentummal együtt leánya, Pusker Ágnes ajándékozta a Kiss Pál Múzeumnak.