2024.11.12. 12:30
Időre futottak a libák a besenyszögi piactéren
Volt olyan pillanat, amikor megmakacsolták magukat a libák és megálltak, végül azonban sikerült a szárnyasokat egyik karámból a másikba terelni. A Márton-napi népszokásokhoz kapcsolódva idén is megrendezték a besenyszögi hagyományos libahajtó versenyt. Volt nagy gágogás...
Gágogtak és „futottak” a libák Besenyszögön. Az elmúlt napokban, a Márton-napi népszokásokhoz kapcsolódva nagyon sok helyen tartottak „libás eseményeket”, így a Szolnokhoz közeli kisvárosban is. Ott, ahogy minden évben libahajtó versenyt rendeztek.
A besenyszögi Vehiculum-Ház Közérdekű Muzeális Gyűjtemény, Múzeumpedagógiai Tagintézmény Márton-nap közeledtével, a Márton-naphoz kapcsolódva immár tizenöt éve megrendezi a libahajtó versenyt. A Múzeumok Őszi Fesztiválja programsorozat keretében a gyerekek idén is kipróbálhatták a libaterelést. A hagyományos program keretében az óvodásoktól a felsős diákokig minden gyerek kipróbálhatta ezt a népi tevékenységet a piactéren.
Tíz másodperc alatt átszaladtak a libák
A besenyszögi Eszterlánc Óvoda nagycsoportosai és a Chiovini Ferenc Általános Iskola diákjai résztvételével három fős csapatokban terelték a libákat a település piacterén. Az időben legjobban teljesítő csapat tortát nyert a közösségük részére – számolt be a hagyományőrző eseményről Molnár Melinda, a Vehiculum-Ház vezetője. Hozzátette: idén az ötödik osztályosok nyertek, a csapatban lévő három fiú tíz másodperc alatt terelte át egyik karámból a másikba a libákat az ötven méter hosszú „kifutón”.
Libahajtás Besenyszögön
Fotók: Vehiculum-házMiről szólnak a Márton-napi népszokások?
A Márton-napi népszokások egyébként egyrészt az év végéhez, a mezőgazdasági munkák befejeződéséhez, illetve az advent közeledtéhez kötődnek. Másrészt pedig ahhoz a legendához kapcsolódik, amely szerint Szent Márton egy libaólban próbált elrejtőzni, amikor püspökké akarták megválasztani, de a ludak elárulták gágogásukkal. Így jönnek tehát „képbe” a gágogó szárnyasok Márton-napkor. Besenyszögön a libatereléssel tartják a hagyományt.
– A gyerekek nagyon élvezték a versenyt. Általa sikerült kimozdítani őket az iskolapadból és mozgásra, csapatjátékra ösztönözni őket – tette hozzá az intézményvezető.