2023.03.24. 11:06
Egész Tiszapüspöki a csodájára járt, amikor Kázmér, a falu gólyája visszatért
A fehér gólya ráadásul idén már nem is egyedül jött.
Kázmér, Tiszapüspöki kedvenc gólyája csütörtökön tért haza, a település központjában álló fészkébe
Forrás: Beküldött fotó
A tavasz csalhatatlan jele az, amikor sorra foglalják el fészkeiket a hazatérő gólyák, sőt már néhány fecskével is lehet találkozni a természetben. Karcagra már egy hónapja, Szolnokra és Tiszapüspökibe a napokban érkeztek meg a hosszúlábú madarak, ám az egyre szélsőségesebb időjárás miatt számuk évről-évre csökken.
– Reggel vettük észre, hogy megérkezett Kázmér, de idén szerencsére nem egyedül – számolt be csütörtökön a hírről Bander József, Tiszapüspöki polgármestere. A településen nagyon várták már a polgármesteri hivatal közelében álló fészek állandó lakóját.
Tavaly sokan aggódtak a madárért, egy darabig ugyanis magányosan téblábolt fészkében. Idén azonban már párjával érkezett, hogy újra családot alapítsanak.
– Tavaly két fiókájuk kelt ki, ám az egyik sajnos elpusztult. Ez a fészek egyébként itt van, mióta az eszemet tudom. Korábban több helyen is volt gólyafészek a faluban, de az utóbbi években már csak ez az egy maradt. Az árterünkben ugyan sok gólyát lehet látni, de a település belterületén ez az egy fészkel. Vagyis, a legtöbb itteni gólya turista, kivéve Kázmért, aki állandó lakónk – mondta mosolyogva a településvezető.
Kunhegyesre is megérkeztek a várva-várt fehér gólyák. Győr Zsolt, a városüzemeltetés vezetője elmondta, évente 30-40 család költözik a településre.
A vármegyeszékhelyen is egymás után bukkannak fel a gólyák, legalábbis a Tallinn városrészben álló fészket már elfoglalta egy madár. Mint azt Pálinkás Csabától, a Magyar Madártani Egyesület vármegyei elnökétől megtudtuk, Szolnok még a kilencvenes években is „gólyanagyhatalomnak” számított, legalább 14-15 fészek volt a városban. Ám számuk – ahogy országos szinten is – évről-évre csökken.
Az éves számlálások adatai szerint sajnos évről-évre kevesebben érkeznek haza. Ez az egyre aszályosabb időjárás miatt van, csökken a madarak élettere. Egyre kevesebb az olyan nedves közeg, ahol jól érzik magukat, és megtalálják azt a mennyiségű táplálékot, melynek segítségével több fiókát tudnak felnevelni
– hangsúlyozta a szakember.
Mint elmondta, a gólyák hűséges állatok, nagyon kötődnek ahhoz a helyhez, ahol kikeltek a tojásból, de néhány év eltelik, míg ivaréretté válnak.
– Mondjuk a tavaly, tavalyelőtt kikelt fiókák sokáig még kóborolnak, csak ezután térnek vissza szülőhelyükre. Általában ugyanazt a fészket használják, és ugyanazzal a párral állnak össze, ha tehetik. Először a hím érkezik haza, kitatarozza a fészket mire érkezik a nőstény, majd családalapításba kezdenek. Általában 4-5 tojást rak a nőstény, de nagyon ritkán fordul elő, hogy minden fiókát fel tudnak nevelni. Ez abban az esetben lehetséges, ha nagyon bőséges táplálék áll rendelkezésre.
Általánosságban 2-3 fióka nő fel egy fészekben. Egy hónap míg kikelnek a tojásból, szintén egy hogy felnőjenek, és ha időben elkezdik a fészkelést a szülők, még egy hónapjuk arra is marad, hogy megtanuljanak repülni, gondoskodni magukról. Nemzeti ünnepünk, augusztus 20. környékén pedig visszaindulnak Afrika felé
– ismertette a madarak itthoni tevékenységét Pálinkás Csaba.
A vármegyében jelenleg a Hortobágy szélét Nagyivánt, Karcagot és Kunhegyes környékét kedvelik a leginkább. Mint azt a szakember elmondta, nem csak a gólyák költöznek haza a napokban, már néhány hazatérő fecskét is lehetett látni az elmúlt napokban.
Adatot szolgáltathatunk kedvenc költöző madarainkról
Idén számoltak már sasokat, figyeltek baglyokat, most indul a Gólyales. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) új programjának célja, hogy bevonják a lakosságot a környezetükben élő madarak megfigyelésébe, valamint a védelmüket is segítő adatgyűjtésbe.
Az MME 2005-ben indította el az első adatgyűjtésre szolgáló honlapját, amely azóta a fehér gólyák fészkeit és költését megfigyelők legfontosabb hazai adatforrása lett. A tizenkilenc éves múltra visszatekintő gólyafészek adatbázis most teljesen megújult, a mobiltelefonos applikáció segítségével az adatszolgáltatás is könnyebbé vált. Ebben a korábbi költési eredmények, a megfigyelési adatok és a fészkekről készült fotók is elérhetőek. Vagyis segítségével már most több mint 10 000 fészek 118 ezer költési eredményét, 55 ezer megfigyelési adatot és 67 ezer fotót lehet elérni.