2018.12.09. 12:30
A Magyarország iránti kötődést erősítette Csángóföldön az egykori berényi tanárnő
Bathó Éva megosztotta velünk élményeit.
Az esemény egyik érdekes programja a közös micssütés volt, amelyet éneklés és játék is követett
Forrás: Beküldött fotó
Egy esztendőt töltöttem „túl az Üveghegyen”, túl az ezeréves határon, Moldvában, Csángóföldén. Magyar anyanyelvet tanítottam ott.
Fontos volt számomra, hogy olyan alkalmakat teremtsek, amelyek lehetőségeket adnak arra, hogy kialakuljon és erősödjön az ott élőkben a Magyarország iránti kötődés. Ehhez pedig meg kell ismerni például azokat az eseményeket is, amelyek fontosak Magyarországon történelmében.
Ennek fényében márciusban szatmári katonadalokat énekeltünk, október 21-én pedig egy rövid kis megemlékezés hangzott el a pusztinai Magyar Házban, az 1956. október 23-i nemzeti ünnep tiszteletére. A műsorban segítségemre volt Borics Márta és Virág László, akik elkísértek engem Pusztinára.
Izgultam, mert (volt) tanár néniként most én szerepeltem a gyermekek és a felnőttek előtt. Jól sikerült a műsor, figyelmesen és érdeklődéssel hallgattak bennünket. A szöveges emlékezést daltanulás követte, rövid gyakorlás után már zengett is a teremben: „Virágok közt veled lenni”.
A 2017/2018-as tanév évzáró ünnepségére tanultuk meg a „Magyarország” című dalt, amely mindannyiunk kedvencévé vált. Azóta lelkesen énekli tanuló, tanár, szülő. Így történt ez ezen az estén is. A műsort a „Hazám, hazám, csendes hazám” című szívszorító dal és a Himnusz eléneklésével zártuk. Az ünnepi pillanatokat pedig közös micssütés, éneklés és játék követte.
Úgy gondolom, hogy egymás kölcsönös, az élet minden területére kiterjedő megismerése hozza közelebb az embereket és a közösségeket egymáshoz. Ezért nagyon fontos a Moldvai Csángómagyar Oktatási Program. Ennek keretén belül Pusztinán is zajlik a magyar, mint anyanyelv oktatása, melynek támogatása nagyon fontos számomra.