23 órája
Mindannyian tehetünk azért, hogy kevesebb tragédia történjen az utakon
Egyre több közlekedési baleset történik az utakon, és az első kérdésünk szinte mindig az, ki a bűnös? A hibáztatás mindig könnyebb. Az autós túl gyors, a rolleres kiszámíthatatlan, a gyalogos figyelmetlen – de vajon valóban csak ennyiről van szó? Talán ideje lenne megállni és tanulni a hibáinkból, mielőtt újabb tragédia történik.
Egyre több a közlekedési baleset az utakon. Szinte naponta látunk megdöbbentő képeket az összeroncsolódott járművekről, vagy hallunk beszámolókat a szerencsétlenül járt emberekről. És mi az első reakciónk? Valakit hibáztatunk. Az autós túl gyorsan hajtott, a rolleres kiszámíthatatlanul szlalomozott, a gyalogos figyelmetlen volt, a kerékpáros kikanyarodott az autó elé.
Mindig a másik hibáztatása a legkönnyebb
Tegyük a szívünkre a kezünket: ki az, aki még soha nem vétett a KRESZ szabályai ellen? Ki az, aki sosem lépett le hirtelen a járdáról, nem hajtott túl gyorsan, vagy nem figyelte meg kétszer, hogy valóban zöld-e a lámpa? Mindannyian hibázunk, és egy kis figyelmetlenség is elég ahhoz, hogy tragédiához vezessen.
De amikor egy baleset halállal végződik, az már nem csupán egy hiba. Egy életet vesztettünk el. Ilyenkor hajlamosak vagyunk a közösségi médiában szakértőként viselkedni, ujjal mutogatni és okoskodni. De vajon valóban segít ez bárkinek is? Gondoljunk bele! Ha a mi vagy valamelyik szerettünk lenne az áldozat, vagy éppen a vétkes, ugyanígy reagálnánk? Ugyanilyen könnyű lenne megítélni a helyzetet?
Hibáztatás helyett talán itt lenne az ideje, hogy tanuljunk ezekből az esetekből. Lehetünk mi az autós, a kerékpáros, a rolleres vagy a gyalogos – mindannyian részei vagyunk a közlekedésnek. Mindannyian felelősek vagyunk, és mindannyian tehetünk azért, hogy kevesebb legyen a tragédia. Egy kis figyelem, egy kis türelem, egy kis empátia. Talán ennyi is elég lenne.
Mert végül is, mi mindannyian ugyanazokat az utakat használjuk, és mindannyian haza szeretnénk érni. Biztonságban.