1 órája
Izraeli hadsereg: 800 izraeli katona halt meg a gázai és a libanoni háború kezdete óta – frissül
Az izraeli–palesztin háború 411. napjának eseményeit ismertető hírfolyamunkban az MTI, a Magyar Nemzet, a Mandiner, a Világgazdaság és az Origo híreiből válogatunk.
Dzsenín, 2024. november 19. Izraeli katonai hadművelet a ciszjordániai Dzsenínben 2024. november 19-én
Forrás: MTI/AP
Fotó: Madzsdi Mohamed
Cikkünk frissül
Iránra nyomást gyakorló határozattervezetet tárgyal a NAÜ
Iránra vonatkozó állásfoglalást megfogalmazó határozattervezetet nyújtott be Németország, Franciaország és Nagy-Britannia a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek (NAÜ) az igazgatótanács szerdai bécsi ülése előtt, Teherán óva intett a határozat elfogadásától.
A határozattervezet célja növelni az Iránra nehezedő nyomást, hogy ismét tegye lehetővé atomenergetikai létesítményeinek az ellenőrzését a NAÜ - az ENSZ atomenergia-felügyeleti szerve
– számára.
Irán 2015-ben elkötelezte magát atomprogramjának korlátozása és létesítményeinek ellenőrzése mellett, válaszul azokra a nyugati aggodalmakra, hogy atomfegyverek előállítására törekedne. A Nyugat viszonzásképpen fokozatosan feloldotta az ellene életbe léptetett szankciókat. Az Egyesült Államok azonban 2018-ban, Donald Trump elnöksége alatt kilépett a megállapodásból. Teherán ezt követően korlátozta a NAÜ ellenőrzéseit.
Az iráni külügyminisztérium Telegram-csatornáján szerdán tett közlemény szerint Abbász Aragcsi miniszter korábban felhívta francia kollégája, Jean-Noel Barrot figyelmét arra, hogy a három európai hatalom által szorgalmazott NAÜ-határozat „csak bonyolítani fogja a dolgokat” és ellentmond az Irán és a NAÜ között kialakult "pozitív légkörnek".
Rafael Grossi, a NAÜ főigazgatójának múlt heti iráni útja során „megvitatták annak lehetőségét, hogy Irán ne bővítse tovább a 60 százalékra dúsított U-235-ös uránkészletét”
– olvasható a NAÜ friss negyedéves jelentésében.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség egy, a Reuters hírügynökség által megtekintett bizalmas dokumentumából kiderül, hogy Irán a mostani határozat elkerülésére felajánlotta U-235-ös uránkészlete korlátozását 60 százalékos dúsítottsági szinten, ami még nem fegyver minőségű, de már megközelíti azt.
Korábban ismertetett számítások szerint Irán 185 kilogramm dúsítotturán-készlettel rendelkezik, ami a NAÜ mércéje szerint tovább dúsítva elvileg négy atomfegyver előállításához is elegendő lehet. Irán azonban tagadja, hogy atomfegyver előállítása lenne vele a célja.
Izraeli hadsereg: 800 izraeli katona halt meg a gázai és a libanoni háború kezdete óta
Nyolcszáz izraeli katona halt meg a gázai és libanoni fegyveres konfliktus kezdete, tavaly október 7-e óta a harcokban érintett térségekben – közölte az izraeli hadsereg szerdán.
Kedd délután elesett a nyolcszázadik izraeli katona, a 21 éves Roi Szasszon tartalékos őrmester egy összecsapásban, amelyet a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet fegyvereseivel vívtak a Gázai övezet északi részén egy épületben. Négy hónappal ezelőtt ért véget hároméves sorkatonai szolgálata, azóta tartalékosként szolgált.
A hét elején zászlóaljának két másik katonája is meghalt tűzharcban Dzsabalíja külvárosában: egy 21 és egy 22 éves. A Gázai övezet északi részén, Dzsabalíjában és környékén október 5-e óta tartó izraeli hadműveletben 28 katona halt meg.
A gázai szárazföldi hadművelet tavaly október végi megindítása óta 377 izraeli katona vesztette életét az övezetben, közülük 56-an balesetben. 423 katona a Hamász október 7-i terrortámadásának visszaverésekor, izraeli területen, illetve az északi, libanoni határnál, az Iránból támogatott síita Hezbollah fegyveres szervezettel folytatott harcokban esett el.
A háború kezdete óta 5381 katona sebesült meg, közülük 786 súlyosan.
Ez történt kedden: