2017.11.28. 06:54
Hallotta, hogy kevés a tűzoltó az országban? – nézzük, megyénkben mi a helyzet
Több híradásban is szerepelt, hogy kevés a tűzoltó Magyarországon, és az állomány is elöregszik. A hivatásos állomány átlagéletkora az országban 2010-ben 35,5 év volt, jelenleg 39,5 év.
Képünk akkor készült, amikor a 25 vadonatúj, hazai gyártású tűzoltóautó egyike Szolnokra került
Fotó: Mészáros János
A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szervezetében négy katasztrófavédelmi kirendeltség és hat hivatásos tűzoltó-parancsnokság működik.
Mellettük önkormányzati és önkéntes tűzoltó-parancsnokságok kapcsolódnak be a tűzoltási és műszaki mentési feladatokba.
De vajon megyénket is sújtja a tűzoltóhiány, és szűkebb hazánkban is megfigyelhető, hogy elöregszik az állomány?
– A hivatásos állomány átlagéletkora megyénkben 2013-ban 37,6 év volt, jelenleg 41,1 év – felelte kérdésünkre S. Tóth Anikó megyei katasztrófavédelmi szóvivő.
– Mint az látható, az átlagéletkor nő, amelynek oka az alacsony fluktuáció, a munkahely állománymegtartó ereje, illetve a közelmúltban végrehajtott bérfejlesztés.
– Az átlagéletkor növekedése azonban nem egyenlő az állomány elöregedésével, épp ellenkezőleg: a szolgálatban eltöltött idővel együtt fokozatosan bővül a tűzoltók szakmai tudása és felkészültsége – tette hozzá a szóvivő, aki megemlítette, ahogy az egész országban, így megyénkben is elmondható, hogy a tűzoltószakma társadalmi megbecsültsége kiemelkedő.
S. Tóth Anikótól azt is megtudtuk, hogy a katasztrófavédelem jelenlegi szervezeti struktúrája 2012. január 1-jén alakult ki. A hivatásos állomány létszáma, ezen belül a beavatkozó tűzoltók létszáma az elmúlt időszakban folyamatosan emelkedett.
A megyében a tűzoltóbeosztások mindössze öt százaléka betöltetlen, amiben további csökkenés várható a folyamatban lévő beiskolázásoknak köszönhetően. Az új kollégák 2018 júliusában állnak szolgálatba.
A katasztrófavédelem célja, hogy a jövő év végéig minden üres tűzoltói létszámhelyet feltöltsenek. A szóvivő hangsúlyozta, hogy ennek ellenére a jelenlegi létszám mellett is teljeskörűen biztosított a megye tűzvédelme.
– A szervezetet elhagyók száma egyébként az elmúlt években folyamatosan csökkent. 2010-ben a megyében még tizennégy hivatásos állományú szerelt le a tűzoltóságoktól, 2016-ban mindössze öten.
– A katasztrófavédelem fluktuációja éves szinten három százalék alatt van – szolgált újabb kedvező hírrel a szóvivő.
Emelkedik a bér
S. Tóth Anikó szerint egy pályakezdő beosztott tűzoltó fizetése 181 ezer 655 forint havonta, amelyet növel a hivatásos pótlék összege.
Ez havi 48 ezer 313 forint, tehát 229 ezer 968 forint bruttó fizetésre számíthat egy pályakezdő.
A szervezeten belül szerzett speciális képzettségekkel, iskolai végzettségek megszerzésével és a szolgálati idő növekedésével a fizetés is folyamatosan emelkedik.
Czakó Nóra