2009.02.08. 13:38
Ne várjunk minden szakrendelésre beutalót az üzemorvostól
A kötelező üzemorvosi vizsgálatokon nem adhatnak a munkavállalóknak beutalót a társadalombiztosító által finanszírozott szakrendelésekre. A teljes kivizsgáláshoz a háziorvostól kell kérni beutalót.
Mi az üzemorvosok feladata?
A munkavédelemről szóló törvény szerinti feladatai ellátása érdekében a munkáltatónak üzemorvost kell biztosítania a munkavállalók számára a munkahelyen. A foglalkozás-egészségügyi szolgálatnak elsősorban megelőző szerepe van. Közreműködik az egészséges munkakörnyezet kialakításában és az egészségkárosodások megelőzésében. Feladata egyrészt a munkahelyi megterhelés (fizikai, szellemi, lelki) és a munkakörnyezeti kóroki tényezők felkutatása, folyamatos ellenőrzése, másrészt hogy javaslatot tegyen arra, milyen módszerekkel lehet ezeket olyan szinten tartani, ami nem károsítja az egészséget. Feladata továbbá a munkavállalók egészségének ellenőrzése, és részt vesz a munkavédelmi üzembe helyezésben, a munkabaleset kivizsgálásában. A munkáltatókat munkahigiéniai tanácsadással segíti, és a feladatai közé tartozik a veszélyhelyzetek megelőzése is.
— Az üzemorvosi vizsgálatot nagyon jónak tartom, viszont azt már nem, hogy a társadalombiztosító által finanszírozott szakrendelésekre nem adhatnak beutalót — panaszolta a szolnoki Kis Tamás. — Nagyon nehezen tudok így eljutni a szakrendelésekre, hiszen munka mellett nincs időm elmenni a háziorvoshoz beutalóért. Pedig többször ajánlották már, hogy menjek el ultrahangvizsglatra, mert egy ponton nyomásra érzékeny a jobb oldalam.
— Szerencsésnek mondhatjuk magunkat, mert a munkáltatónk kifizette az üzemorvosi vizsgálatunkat, így nem kellett a háziorvoshoz mennünk külön beutalóért, hogy mehessünk a szakorvosi vizsgálatokra — mondta a szolnoki B. Andrea. — Voltunk allergia- és laborvizsgálaton, tüdőszűrésen, koleszterinszint-mérésen, ultrahangon, EKG-n és belgyógyászati vizsgálaton. Évente kétszer megyünk kisebb, egyszer komolyabb kivizsgálásra. Így derült fény például arra, hogy magas a koleszterinszintem.
— Valóban problémát jelent, hogy nem adhatunk beutalót a társadalombiztosító által finanszírozott szakrendelésekre azon munkavállalóknak, akiknek a szakorvosi vizsgálatokat nem fizeti ki a munkáltatójuk — válaszolt érdeklődésünkre dr. Lőrincz Ambrus szolnoki üzemorvos. — Amennyiben úgy ítélem meg, hogy szükségesek lehetnek további vizsgálatok is egy-egy páciensnél, írni szoktunk a háziorvosoknak, hogy adjanak beutalót az illetőnek, hogy kivizsgáltathassa magát.
— A megyében körülbelül száz üzemorvos működik, több vállalkozásban is — mondta dr. Hoksári László szolnoki háziorvos. — Továbbra sincs változás az üzemorvosi munka keretén belül, ahol a legnagyobb problémát a beutalás jelenti. Ma Magyarországon az üzemorvosokat nem finanszírozza a társadalombiztosító, hanem magánvállalkozásban végzik a tevékenységüket. Ezért ők nem utalhatják be a hozzájuk forduló pácienseket társadalombiztosító által támogatott szakrendelésekre, például laborba, röntgenre, légzésfunkció-vizsgálatra, tüdőszűrésre.
Dr. Hoksári László elmondta: a munkaalkalmassági vizsgálattal kapcsolatban az az álláspont, hogy az a munkáltató „belügye”, ezért áldozzon is rá. Viszont ezek nem kis költségek, egy laborvizsgálat például több tízezer forintba is kerülhet.
— Ezért amennyiben az üzemorvos úgy gondolja, hogy további vizsgálatokra van szükség, megkéri a háziorvost a betegen keresztül, hogy adjon számára beutalót — hangsúlyozta. — Az üzemorvosok így nemigen tudják betölteni a megelőző, prevenciós szerepet, amelyre Európában nagy hangsúlyt fektetnek. Akik dolgoznak, általában nemigen jutnak el a háziorvoshoz. Üzemorvoshoz viszont kötelező elmenni. Utóbbiaknál azonban nincs lehetőség egy teljes kivizsgálásra, például ultrahang- vagy vércukorvizsgálatra. Az üzemorvos az, aki felelős a munkáltatóknál dolgozó munkavállalók egészségének felügyeletéért, viszont nem állnak rendelkezésére megfelelő eszközök. Amennyiben van egy éven belüli laboreredménye a munkavállalónak, nem kell feltétlenül újra laborba küldeni, de általában a páciensek nem rendelkeznek friss vizsgálati eredményekkel. Egy vérnyomásmérővel és sztetoszkóppal pedig nem lehet teljes kivizsgálást végezni.
Dr. Hoksári László szolnoki háziorvos elmondta, hogy a magánorvos a társadalombiztosítóval köthet szerződést, hogy receptet írhasson fel a hozzá fordulók számára, ezért negyedévenként kell a társadalombiztosítónak tételes receptfelíró jelentést elküldeniük. Az üzemorvosoknak nem céljuk, hogy belefolyjanak egy krónikus beteg kezelésébe (persze ha elfogy a gyógyszer, írnak fel ők is). Összességében a cél az lenne, hogy a betegek kezelése lehetőleg egy kézben összpontosuljon, legyen az a háziorvos vagy az üzemorvos, aki ellátja a pácienst.
Békési Brigitta Mi az üzemorvosok feladata? A munkavédelemről szóló törvény szerinti feladatai ellátása érdekében a munkáltatónak üzemorvost kell biztosítania a munkavállalók számára a munkahelyen. A foglalkozás-egészségügyi szolgálatnak elsősorban megelőző szerepe van. Közreműködik az egészséges munkakörnyezet kialakításában és az egészségkárosodások megelőzésében. Feladata egyrészt a munkahelyi megterhelés (fizikai, szellemi, lelki) és a munkakörnyezeti kóroki tényezők felkutatása, folyamatos ellenőrzése, másrészt hogy javaslatot tegyen arra, milyen módszerekkel lehet ezeket olyan szinten tartani, ami nem károsítja az egészséget. Feladata továbbá a munkavállalók egészségének ellenőrzése, és részt vesz a munkavédelmi üzembe helyezésben, a munkabaleset kivizsgálásában. A munkáltatókat munkahigiéniai tanácsadással segíti, és a feladatai közé tartozik a veszélyhelyzetek megelőzése is. -->